مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 396منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006696 08:36:00 | 1396/9/14

دانشمندان سال‌هاست برای یافتن روش‌هایی که کشف و شناسایی زلزله را ممکن کند، تلاش می‌کنند و بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییرات امواج گرانشی می‌تواند در این زمینه یاری‌گر انسان باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد دقایقی قبل از وقوع زلزله تغییرات بسیار جزيی در گرانش و جاذبه زمین رخ می‌دهد و اگر محققان بتوانند به موقع از این تغییرات مطلع شوند چند دقیقه زمان برای نجات جان انسان‌ها و پناه گرفتن آنها در سرپناه‌های ایمن باقی خواهد بود.
نتایج یک بررسی تازه که در نشریه ساینس منتشر شده و بر مبنای زلزله مرگ‌بار ژاپن در سال ۲۰۱۱ صورت گرفته، نشان می‌دهد تغییرات گرانش زمین می‌تواند بزرگی زلزله پیش رو را سه دقیقه قبل از وقوع آن ممکن کند.
پیش‌بینی زلزله در سال‌های اخیر اهمیت بسیار زیادی یافته، به خصوص که نتایج یک پژوهش علمی دیگر که امسال در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی امریکا ارايه شد نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش موارد وقوع زمین لرزه‌ها خواهیم بود و علت این مساله کند شدن چرخش زمین است.
زلزله ۹ ریشتری توهوکوی ژاپن در سال ۲۰۱۱ چنان قدرتمند بود که بر گرانش زمین در آن بخش از جهان تاثیر گذاشت و آن را کاهش داد. جالب آنکه در ابتدا قدرت این زلزله ۷.۹ ریشتر تخمین زده شده بود و ژاپنی‌ها بعد از سه ساعت توانستند شدت واقعی آن را برآورد کنند.
علايم مربوط به گرانش زمین با سرعتی بیش از ۲۹۷۷۲۸۶۴۰ متر در ثانیه جابجا می‌شوند و در صورت ردگیری به موقع آنها چند دقیقه‌ای زمان برای اعلام هشدار و نجات جان مردم باقی خواهد بود.

()