مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 402منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

چاپ سه بعدی با باکتری زنده

کد خبر : 10006683 07:17:00 | 1396/9/12

محققان سوییسی با استفاده از باکتری زنده موفق به ساخت یک جوهر زیست سازگار برای چاپ سه بعدی شده‌اند. این جوهر تولید مواد بیولوژیکی را که قادر به تجزیه مواد سمی هستند و یا تولید سلولز با خلوص بالا را برای کاربردهای بیوپزشکی، میسر می‌سازد.

به زودی چیزی وجود نخواهد داشت که نتوان آن را با چاپ سه بعدی تولید کرد، با این وجود مواد مورد نیاز برای این منظور هنوز «ماده مرده» مانند پلاستیک‌ها یا فلزات هستند.

اکنون گروهی از محققان ETH که یک دانشگاه علوم فناوری، مهندسی و ریاضی در زوریخ در سوییس است، پلتفرم یا سکوی جدیدی برای چاپ سه بعدی ابداع کرده‌اند که با استفاده از ماده زنده عمل می‌کند.
این محققان یک جوهر حاوی باکتری ابداع کردند که بسته به گونه باکتری، چاپ مینی کارخانه‌های بیوشیمیایی را با ویژگی‌های خاص میسر می‌سازد.
این سکوی جدید چاپ به‌طور بالقوه ترکیبات بی‌شماری ارايه می‌دهد به‌طوری‌که محققان می‌توانند تا چهار جوهر متفاوت را که حاوی گونه‌های باکتریایی مختلفی هستند، در غلظت‌های مختلف برای تولید اشیایی با خواص چندگانه به‌کار برند.
ساختار این جوهر از یک هیدروژل زیست سازگار تشکیل شده است که خود این هیدروژل ترکیبی از اسید هیالورونیک، مولکول‌های زنجیره طولانی قند و سیلیسیوم پریژنیک است.
همچنین محققان با مخلوط کردن محیط کشت باکتری در این جوهر، تمام شرایط لازم را برای حیات باکتری در این جوهر فراهم می‌کنند.
محققان با استفاده از این هیدروژل به‌عنوان یک پایه می‌توانند باکتری را با «طیفی از ویژگی‌های» دلخواه اضافه کنند و سپس هر ساختار سه بعدی را که دوست دارند، چاپ کنند.
محققان می‌گویند که جوهر جدید آنها کاملا بی‌خطر است و تمام باکتری‌های مورد استفاده کاملا بی ضرر و مفید هستند.
آنها بر این باور هستند که جوهر جدید آنها علاوه بر کاربردهای پزشکی و بیوفناوری کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد.
یکی از کاربردهای عملی این جوهر جدید، چاپ سه بعدی یک حسگر حاوی باکتری با قابلیت تشخیص سموم در آب آشامیدنی است. همچنین ایده دیگر می‌تواند ساخت فیلترهای حاوی باکتری برای استفاده در نشت‌های خطرناک نفت باشد.
()