مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 390منبع: ايرنا
کد خبر : 10006677 06:49:00 | 1396/9/11

گزارش‌های خبری حاکی از توافق احتمالی نمایندگان کشورهای عضو مجمع محیط زیست سازمان ملل با طرحی برای تحمل صفر آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها است.

مجمع محیط زیست سازمان ملل که عالی رتبه‌ترین نهاد تصمیم‌گیری جهان در زمینه محیط زیست محسوب می‌شود، قرار است از چهارم تا ششم دسامبر 2017 ( 13 تا 15 آذر) در نایروبی مرکز کنیا در خصوص موضوع فراگیر آلودگی تشکیل جلسه دهد.

در این نشست از دولت‌ها خواسته می‌شود که به سمت یک معاهده قانونی برای ممنوع کردن ورود زباله‌های پلاستیکی به دریا اقدام کنند.
در حال حاضر کشتی‌ها از تخلیه زباله‌های پلاستیک در دریا منع می‌شوند اما هیچ قانون بین‌المللی علیه انداختن زباله‌های پلاستیکی به دریا از روی زمین وجود ندارد.
کارشناسان می‌گویند، زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها، موضوع واضحی برای انعقاد یک معاهده جهانی هستند؛ چرا که پلاستیک‌ها تهدید بزرگی محسوب می‌شوند و آلودگی پلاستیکی مرز بین‌المللی نمی‌شناسند.
هم اکنون هیات‌هایی در نایروبی سرگرم آماده‌سازی زمینه انعقاد این معاهده برای نشست نمایندگان محیط زیست سازمان ملل در هفته آینده هستند. گفته می‌شود که توافق گسترده‌ای در خصوص لزوم اتخاذ یک اقدام شدیدتر برای مبارزه با بحران پلاستیک وجود دارد.
این هیات‌ها سرگرم راه‌اندازی یک گروه کاری هستند تا گزینه‌هایی را برای اقدام جهانی در زمینه مبارزه با زباله‌های پلاستیکی و میکروپلاستیک‌ها بررسی کند.
()