مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,4 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 395منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

بازیافت پلاستیک ساده‌تر می‌شود

کد خبر : 10006628 07:29:00 | 1396/8/29

محققان دانشگاه هیوستون و آی بی ام دریافتند راهکارهای علمی جدید، فرآیند بازیافت ضایعات پلاستیکی را ساده‌تر می‌کنند.

در واقع تولید انواع جدید پلاستیک با قابلیت بازیافت و همچنین شناسایی راهکارهای موثر برای بازیافت ضایعات پلاستیکی موجود که تنها با انجام تحقیقات علمی امکان‌پذیر است، در کنار یکدیگر می‌توانند زمینه‌ساز رفع مشکلات ناشی از انباشت پلاستیک در طبیعت و بهره‌برداری از درآمدهای بالقوه این کار شود.
در تحقیقات اخیر به استفاده از روش‌های شیمیایی بازیافت با صرف انرژی کمتر، به‌منظور اجرای یک فرآیند بازیافت سازگاری با محیط زیست توجه شده است. مواد جایگزین پلاستیک به آرامی وارد بازار می‌شوند و در نتیجه بهترین راهکار رهایی از آثار نامطلوب انباشت ضایعات پلاستیکی، توسعه روش‌های بازیافت موثرتر است. در واقع بهبود روش‌های بازیافت ضایعات پلاستیکی موجود، دارای اولویت بسیار بالایی است.
در این تحقیقات سه اولویت اصلی محققان در رابطه با روش‌های بازیافت پلاستیک بیان شده است:
- با توجه به این که پلیمرها دارای مولکول‌های بزرگی هستند، پس از ذوب شدن این مواد به سادگی با هم ترکیب نمی‌شوند و مانند آب و روغن در لایه‌های مجزا قرار می گیرند. برای بازیافت ضایعات پلاستیکی یا باید انواع پلاستیک تفکیک شوند که مستلزم صرف هزینه و زمان اضافی است، یا باید راهکارهای مناسبی برای بازیافت همزمان تمام انواع پلاستیک مورد استفاده قرار گیرد. بنابر این شناسایی روش‌هایی برای بازیافت همزمان انواع پلاستیک، اولویت بالایی دارد.
- برای بازیافت شیمیایی از یک کاتالیزور به منظور شکستن ساختارهای پیچیده پلیمرها به ساختارهای ساده‌تر استفاده می‌شود. این فرآیند مستلزم صرف انرژی زیادی است. بنابر این یکی از اولویت‌های مهم محققان شناسایی کاتالیزورهای موثرتر و کارآمدتر است.
- بخش عمده ضایعات پلاستیکی که اکنون بازیابی می‌شود، از جنس پلی‌اتیلن ترفتالات و پلی‌اتیلن است. بنابر این توسعه روش‌های بازیافت برای سایر انواع پلاستیک نیز دارای اولویت است.
در پایان این تحقیقات محققان توسعه روش‌های علمی جدید که در حال حاضر موضوع فعالیت بسیاری از محققان در سراسر جهان است، به زودی منجر به ابداع روش‌های بسیار موثرتر و کارآمدتر بازیافت ضایعات پلاستیکی می‌شود.

()