مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 409.5منبع: ايرنا
کد خبر : 10006618 08:32:00 | 1396/8/24

رییس هیات مدیره انجمن ترویج علم ایران گفت: سرعت ساخت و سازها در شهرها و توسعه کلان‌شهرها موجب شده تا شهرها به اتاق‌های گاز تبدیل شوند.

اکرم قدیمی، در همایش تاب‌آوری محیط زیستی شهرهای تهران افزود: اتاق‌های گاز موجب نابودی ساکنان شهرها و انتشار آن موجب تخریب مخیط زیست اطراف می‌شود.
وی ادامه داد: همین نابودی تدریجی و گاهی سریع محیط زیست، تاب‌آوری در قبال چنین تخریبی را پیش از پیش مهم و حیاتی می‌کند.

وی به تاب‌آوری شهرها اشاره کرد و گفت: تاب‌آوری که از آن با عناوین مقاوم‌سازی و یا انعطاف‌پذیری نیز یاد می‌شود، در سیستم‌های پیچیده شهری و در قالب اکولوژی شهری امکان هماهنگ کردن و یکسان‌سازی عوامل انسانی و اکولوژیکی را با در نظر گرفتن چالش‌ها فراهم می‌کند.

قدیمی تاکید کرد: بدون شک شهرها به‌عنوان مجموعه‌ای گاهی همگن و گاهی ناهمگن باید توانایی مقاومت در بحران‌ها و برگشت‌پذیری را دارا باشند که نکته قابل توجه ابعاد مختلف تاب‌آوری در برابر حوادث و سوانح است.
وی افزود: زمانی‌که صحبت از تاب‌آوری می‌شود بیشتر مردم از مقاومت در برابر سوانح طبیعی مانند زلزله و توفان یاد می‌کنند در حالی‌که در حال حاضر بیشتر شهرها به ویژه کلان‌شهرها نیازمند تاب‌آوری در برابر بحران‌هایی با منشا انسانی به ویژه تخریب محیط زیست و آلودگی هوا هستند.
وی تاکید کرد: تجربه تلخ سال‌های اخیر نشان داده است با وجود شعارها و توجهات زیادی که در این زمینه صورت گرفته شهرها به شدت در برابر تخریب زیست محیطی ضعیف عمل کرده است و نبود اگاهی کافی و شاید تصمیم راسخ باعث شد اقدامات در این حوزه نه تنها گامی روبه جلو در حوزه تاب‌آوری زیست محیطی نباشد که گاهی شکل‌دهنده بحران‌های جدید زیست محیطی در شهرها نیز شده است.
وی به مقایسه تخریب محیط زیست تهران در سال‌های ٧٠ تا ٨٠ پرداخت و گفت: اکنون دیگر باغ‌های طرشت یا الهیه فقط برای ما به اسم و یادی تبدیل شده‌اند و این ناشی از فقدان انعطاف‌پذیری یا تاب‌آوری کلان‌شهر تهران در برابر فجایع زیست محیطی است.
وی اظهار کرد: بدون شک شهرهای تاب‌آور توانایی دارند رگ‌ها و شریان‌های حیاتی خود را حفظ کنند و در صورت تخریب و با صدمه دیدن دوباره به حالت قبل بازگردند که باید تلاش کنیم تا این تاب‌آوری را در کلان‌شهرهای خود ایجاد کنیم.

()