مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 462منبع: ايرنا
کد خبر : 10006608 08:47:00 | 1396/8/22

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر در حد نیمه صنعتی تولید کنند که در مدت زمان کوتاهی تجزیه می‌شوند.

دکتر زاهد احمدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: پلاستیک‌هایی که در صنعت بسته‌بندی استفاده می‌شوند، با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، مهم هستند.

وی افزود: پلاستیک‌ها بعد از مصرف، تبدیل به زباله شده و به طبیعت رها می‌شوند که یک معضل به شمار می‌رود، از این رو درصدد آمدیم تا پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری را تولید کنیم.
احمدی با بیان این که تقریبا 60 درصد از زباله‌های پلاستیکی در ایران و جهان مربوط به پلاستیک‌های بسته‌بندی است، عنوان کرد: تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر می‌تواند این معضل را برطرف کند و مدت زمان تجزیه پلاستیک‌ها را کاهش دهد.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، برای تولید این پلاستیک‌ها از افزودنی‌های طبیعی که پایه گیاهی دارند استفاده کردیم تا بعد از مصرف تجزیه شود و به چرخه طبیعی بازگردند.
وی با تاکید بر اینکه از این محصول تست‌های استاندارد گرفته شده است، بیان داشت: پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر مورد استقبال صنایع مختلفی قرار گرفته و بنا داریم در صنعت بسته‌بندی موادغذایی از این پلاستیک‌ها بهره ببریم.
احمدی خاطرنشان کرد: این پلاستیک‌ها توسط برخی صنایع تست شده و اکنون در حال انجام تست‌های بلندمدت است.
وی با بیان اینکه پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر تولید نیمه صنعتی شده است، افزود: این پلاستیک‌ها حالت سمی و شیمیایی ندارد و قابل تجزیه هستند.
وی ابراز امیدواری کرد که امسال یا اوایل سال آینده شاهد استفاده از این پلاستیک‌ها در صنعت باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر علاوه بر بسته‌بندی مواد غذایی قابلیت کاربرد در مصارف دیگر را دارند، اظهار کرد: بازیافت این نوع پلاستیک راحت است و اگر به هر دلیلی وارد طبیعت شوند بدون دخالت انسان بازیافت خواهد شد.
وی با اشاره به زمان تجزیه این پلاستیک‌ها در مقایسه با پلاستیک‌هایی که اکنون استفاده می‌شود، گفت: زمان تجزیه پلاستیک تجزیه‌پذیر از 6 ماه شروع می‌شود و تا دو سال ادامه دارد در صورتی‌که هم اکنون پلاستیک‌ها از 60 تا 100 سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارند.
وی با بیان این که امیداوریم در اینده نزدیک شاهد استفاده از این محصول در کل بسته‌بندی‌ها باشیم، تاکید داشت: کشورهای دیگر به این تکنولوژی دست پیدا کرده‌اند ولی مواد افزودنی که بهداشتی باشد و ویژگی بسته‌بندی داشته باشد نمونه خارجی ندارد.
()