مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 385منبع: ايرنا
کد خبر : 10006592 08:32:00 | 1396/8/20

نتایج مطالعه محققان امریکایی نشان می‌دهد، آلودگی هوا خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان را در سالمندی افزایش می‌دهد. آنها معتقدند که آلودگی هوا با تاثیر گذاشتن بر تولید هورمون‌های کلیدی و مواد معدنی استخوان‌ها به پوکی استخوان منجر می‌شود.

محققان دانشگاه کلمبیا در نیویورک با مطالعه سوابق بیش از 9 میلیون نفر متوجه شدند که حتی اندکی افزایش در ذرات ناشی از دود خودروها در هوا با کمتر شدن تراکم استخوان ارتباط دارد. پوکی استخوان شمار زیادی را در سراسر جهان درگیر کرده است و این بیماری ناتوان‌کننده که با افزایش سن بیشتر می‌شود، بیشتر زنان را درگیر می‌کند.

این مطالعه جدید که در مجله Lancet منتشر شده است نشان داد که آلودگی هوا صرف‌نظر ازشیوه زندگی موجب تضعیف استحکام استخوان‌ها می‌شود.
دکتر آندرا باکارلی که در این مطالعه شرکت داشت گفت: دهه‌ها تحقیق دقیق خطرات ناشی از آلودگی هوا را برای سلامتی از بیماری قلبی و عروقی و تنفسی گرفته تا سرطان، کاهش عملکرد شناختی مغز و اکنون پوکی استخوان به ثبت رسانده است.
وی افزود: تحقیق ما نشان می‌دهد که تقویت سلامت استخوان‌ها یکی از فواید بسیار هوای پاک است و زندگی در هوای پاک روشی برای پیشگیری از شکستگی‌های استخوان است.

()