مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 398منبع: ايرنا
کد خبر : 10006543 08:23:00 | 1396/8/7

طراح و سازنده زلزله‌سنج نوری با اشاره به افزایش دقت در این نوع از زلزله‌سنج‌ها گفت:این محصول با یک دهم هزینه در داخل کشور ساخته شده و در مرحله ساخت نمونه صنعتی است.

شمس‌الدین اسماعیلی در مورد لرزه‌سنج‌ها و انواع آنها گفت: لرزه‌سنج‌ها امواج و ارتعاشات درونی زمین را شناسایی می‌کنند و داده‌های این ابزارها دانشمندان علم زلزله‌شناسی را در شناخت و پیش‌بینی رفتارهای آتی گسل‌های زمین کمک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه لرزه‌سنج‌ها جزو ابزارهای دقیق هستند، افزود: این ابزارها ارتعاشات را حتی با دامنه‌های بسیار کم در حد زیر میکرون تشخیص می‌دهند و به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ دسته نخست زلزله‌سنج‌های باند کوتاه/ shortperiod که زلزله‌های روی داده در حوزه‌های نزدیک را با بزرگی حدود 3 ریشتر تشخیص می‌دهند، دسته دوم زلزله‌سنج‌های میان باند/midband زلرله‌های تا چند صد کیلومتر و با بزرگی بیش از 4 ریشتر و دسته سوم زلزله‌سنج‌های باند پهن/broadband که زلزله‌های در فاصله بسیار دور با بزرگی قابل توجه از 4ریشتر به بالا را دریافت می‌کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که از چه علوم و فناوری‌هایی در ساخت زلزله‌سنج‌ها استفاده می‌شود توضیح داد: در هر سه دسته فناوری‌های مختلفی به‌کار می‌رود که شامل بخش مکانیکی شامل سیستم‌های نوسانگر و علم مکانیک، الکترونیک برای سیستم‌های الکترومغناطیسی زلزله‌سنج و فیزیک نوری برای زلزله‌سنج‌های نوری استفاده می‌شود.
وی که دانش‌آموخته فیزیک، ژئوفیزیک و زلزله‌شناسی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است افزود: متداول‌ترین لرزه‌سنج‌ها در کل دنیا با تغییر شار مغناطیسی گذرنده از یک سیم پیچ عمل می‌کنند.
اسماعیلی در مورد این سیستم‌ها توضیح داد: اما لرزه‌سنج‌های مغناطیسی بر اساس القای مغناطیسی عمل می‌کنند و مزایا و معایبی داشته‌اند؛ به همین دلیل دانشمندان از سال 2006 سراغ سیستم‌های نوری رفتند زیرا این روش‌ها مزیت‌های بیشتری نسبت به سیستم‌های قدیمی دارند.
وی در مورد مزایای لرزه‌سنج‌های نوری گفت: این لرزه‌سنج‌ها دقت و حساسیت بیشتری در اندازه‌گیری جابجایی امواج لرزه‌ای داخل زمین دارند به همین دلیل کیفیت و کمیت داده‌هایی که به دانشمندان از این جابجایی‌ها می‌دهند بیشتر است.
وی افزود: همچنین این سیستم‌ها از نویزهای الکترومغناطیسی تاثیر نمی‌گیرند و از لحاظ اکترونیکی ساده‌تر خواهد بود؛ هزینه ساخت تجهیزات آنها نیز کمتر است.
اسماعیلی با توضیح اینکه لرزه‌سنج نوری را با روش جدیدی ساخته است گفت: تاکنون فقط دانشمندان امریکایی و ایتالیایی سراغ ساخت لرزه‌سنج نوری با روش تداخل سنجی مایکلسون رفته‌اند؛ ولی برای نخستين بار با استفاده از روش نوری ماره این لرزه‌سنج را ساختیم و جواب‌های خیلی خوبی گرفتیم. نتیجه این کار نشان داد این روش قابلیت بالایی برای تولید نسل جدیدی از لرزه سنج‌های نوری در دنیا دارد و به دلیل دست یافتن به همه فناوری‌های آن می‌تواند کاملا و 100 درصد بومی باشد.
وی در مورد روند تولید ساخت این لرزه‌سنج گفت: ساخت این محصول ابتدا به‌عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پایه زنجان آغاز کرده و در مقطع دکتری در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی علوم زلزله ادامه دادم و به نمونه موفق آزمایشگاهی رسیده‌ام.
اسماعیلی گفت: با توجه به این موفقیت دنبال حمایت هستیم تا محصول تجاری‌سازی شده و نمونه صنعتی و قابل استفاده در محیط‌های میدانی و صحرایی تولید شود.
وی در مورد هزینه تولید این زلزله‌سنج نیز گفت: در حالی‌که زلزله‌سنج‌های الکترومغناطیسی خارجی از چند ده میلیون تا چندصد میلیون تومان برای کشور هزینه دارند این محصول با یک دهم هزینه در داخل ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه ساخت این زلزله سنج 8 سال به طول انجامیده است، توضیح داد: این محصول ثبت اختراع شده، تاییدیه علمی گرفته و جزء اختراعات برگزیده انتخاب شده است.
اسماعیلی در مورد هزینه‌های تولید آن نیز گفت: بخش از هزینه‌ها را دانشگاه و پژوهشگاه محل تحصیل من تامین کرد و بخش عمده‌ای را شخصی هزینه کردم.
وی در پایان گفت: با توجه به اینکه ایران جزو 10 کشور مستعد زلزله‌های بزرگ دنیاست، استفاده از داده‌های زلزله‌سنج‌هایی که زلزله‌های خرد و بزرگ را تشخیص دهد ضروری است، زلزله‌سنج‌های مراکز مختلف باید بسته ارتعاشات و امواج درونی زمین را بتوانند در باند وسیعی آشکارسازی و ثبت کنند.
اسماعیلی افزود: ثبت و تحلیل این داده‌ها برای توصیف لرزه‌های بعدی زمین مفید است و با سوابق تاریخی محل می‌تواند در شناسایی گسل‌های فعال منطقه کمک کند؛ ضمن اینکه این داده‌ها باید پیش از ساخت سازه‌های بزرگ مانند سدها و پل‌ها نیز به‌کار رود.

()