مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 289منبع: ايرنا
کد خبر : 10006533 07:48:00 | 1396/8/6

گروهی از محققان MIT تکنیک جدیدی را ابداع کردند که در آن با استفاده از بطری‌های پلاستیکی استحکام بتن تا 20 درصد افزایش می‌یابد.

محققان همواره به دنبال راهکارهای کاهش تولید کربن در محیط زیست در صنعت بتن هستند. حدود 4.5 درصد از دی اکسیدکربن تولید شده به دست بشر، حاصل فعالیت صنایع تولید بتن است.

پیش از این مطالعات دیگری در خصوص ادغام پلاستیک و بتن انجام گرفته است که موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. اما محققان MIT دریافتن قرارگرفتن پلاستیک در برابر تشعشعات گاما موجب افزایش استحکام آن می‌شود. سپس این پلاستیک به صورت پودر درآمده و با سیمان مخلوط می‌شود. استحکام بتنی که با استفاده از این شیوه به‌دست می‌آید، در مقایسه با بتن عادی 20 درصد بیشتر است.
محققان با بررسی بتن به‌دست آمده از این شیوه با استفاده از میکروسکوپ‌های الکترونی و اشعه X دریافتند با استفاده از پودر پلاستیک ساختار کریستالی بتن اساسا دستخوش تغییر شده و چگالی آن افزایش یافته است. همچنین در این بررسی‌ها معلوم شد پودر پلاستیک مورد استفاده در این فرآیند فاقد هرگونه خاصیت رادیواکتیو است.
در این تحقیقات معلوم شد هرچه میزان پودر پلاستیک بیشتر باشد، استحکام بتن نیز بیشتر است. با وجود این برای تعیین مناسب‌ترین نسبت پلاستیک و سیمان برای دستیابی به حداکثر استحکام، مطالعات بیشتری لازم است.
با وجود این که پودر پلاستیک مورد استفاده در تولید بتن در حدود 1.5 درصد از مواد اولیه مورد نیاز را تشکیل می‌دهد، استفاده از این شیوه در مقیاس جهانی می‌تواند تاثیر چشمگیری در میزان تولید کربن و کاهش زباله‌دانی‌های پلاستیک برجای بگذارد.

()