مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 376منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006504 07:31:00 | 1396/8/1

نتایج یک بررسی علمی نشان می‌دهد از هر شش مورد مرگ رخ داده در جهان در سال ۲۰۱۵ یکی به علت تنفس گازهای سمی، آب آلوده، آلودگی خاک یا کار در هوای آلوده رخ داده است.

نتایج این بررسی که با مشارکت ده‌ها دانشمند امریکایی، انگلیسی، تایلندی، سنگالی، اتریشی و کانادایی انجام شده و در نشریه لانسنت به چاپ رسیده نشان‌دهنده شدت تخریب محیط زیست و فجایع و تهدیدهای آن برای تداوم حیات بشر است.

نتایج این بررسی تکان‌دهنده بدان معناست که آلودگی‌های زیست محیطی سه برابر مالاریا، ایدز و بیماری سل انسان‌ها را می‌کشد. از ۹ میلیون مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در سراسر جهان در هر سال، ۹۲ درصد در کشورهای فقیر جهان رخ می‌دهد و این هم نشانه‌ای مهم از شکاف اجتماعی و اقتصادی موثر بر تشدید این مشکل است.

کشورهای کمتر توسعه یافته برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی دشواری‌های فراوانی دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد برای حل این مشکل به هزینه‌ای برابر با ۴.۶ تریلیون دلار در سال نیاز است و کشورهای مذکور قادر به تامین این مبلغ نیستند.

پرفسور فیلیپ لندریگان مدیر این پژوهش هشدار می‌دهد که در سال‌های آینده این مشکل تشدید خواهد شد و کشورهای بیشتری را که قادر به مقابله با آن نیستند در بر می‌گیرد. تکمیل بررسی یادشده با مشارکت ۴۰ پژوهشگر از سراسر دنیا صورت گرفته است.

بر اساس این بررسی هم اکنون ۱۶ درصد از مرگ و میرها در سراسر جهان به علت آلودگی هوا رخ می‌دهد و این رقم ۱۵ برابر بزرگ‌تر از آمار مرگ و میر ناشی از جنگ و خشونت است.

()