مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 631منبع: پاون
کد خبر : 10006477 08:55:00 | 1396/7/25

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در سال جاری گزارش داد سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه در بخش انرژی خورشیدی در سال گذشته 50 درصد افزایش یافته و به 74 گیگاوات ساعت رسیده است.

گزارش‌ها حاکی از این است در سال جاری انرژی خورشیدی بیش از سایر انرژی‌های فسیلی از جمله زغال‌سنگ در جهان رشد داشته است که بخش اعظمی از این رشد مدیون توجه چین به توسعه انرژی خورشیدی در این سال بوده است.
این گزارش می‌افزاید؛ پیش‌بینی می‌شود رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های پیش رو با شتاب بیشتری صورت پذیرد و در سال 2022 به سهم 43 درصدی تولید انرژی در جهان برسد.
براساس گزارش‌های موجود از انرژی تجدیدپذیر در سال 2017، تخمین زده می‌شود در سال جاری نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر به 12 درصد برسد که بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی برای سال گذشته بوده است.
براساس گزارش‌هاي موجود، اساسا رشد پیش‌بینی شده برای انرژی‌های نو در سال جاری مرهون تلاش‌های هند و چین به‌ویژه در بخش توسعه انرژی خورشیدی است، البته تخمین زده می‌شود همچنان ایالات متحده تا سال 2022 حدود توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان را در بر بگیرد.
فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی معتقد است: «پیش‌بینی می‌شود رشد انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2022 به 1000 گیگاوات برسد؛ که تقریبا برابر با نیمی از توسعه رایج ظرفیت جهانی انرژی در بخش زغال‌سنگ می‌شود؛ ظرفیتی که در طول 80 سال گذشته ساخته شده است.
مجموعه این عوامل گواه آغاز یک عصر جدید در زمینه توسعه انرژی‌های نو به‌ویژه انرژی خورشیدی است. انتظار ما این است رشد ظرفیت انرژی خورشیدی در سال 2022 بیش از هر تکنولوژی انرژی پاک دیگری در جهان باشد.»
بنابراین پیش‌بینی این است تا سال 2022 سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به 30 درصد از تولید کل انرژی در جهان برسد که اندکی بیشتر از پیش‌بینی‌های 24 درصدی رشد در سال‌های گذشته است. البته باید گفت که زغال‌سنگ همچنان تا پایان سال 2022 به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع تولید انرژی در جهان باقی خواهد ماند.
با این حساب براساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی تا 5 سال آینده فاصله کنونی تولید برق از انرژی‌های نو با زغال‌سنگ به نصف کاهش پیدا می‌کند. با این حساب به نظر می‌رسد چین با سنکرون کردن حدود 360 گیگاوات انرژی پاک در سال،2022 رکورددار تولید انرژی پاک در جهان باشد.
همچنین آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرده سهم هندوستان از انرژی‌های پاک تا سال 2022 از سهم اتحادیه اروپا فراتر خواهد رفت، این در حالی است که امریکا علی‌رغم سیاست‌های نامطمئن دولت فعلی، به نظر می‌رسد به‌عنوان دومین تولید کننده انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا باقی بماند.

()