مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 459منبع: ايرنا
کد خبر : 10006476 08:32:00 | 1396/7/25

جراحان انگلیسی با استفاده از یک ایمپلنت گوش بیونیک که هیچ بخش خارجی ندارد، موفق به بازیابی شنوایی در بیماران ناشنوا شده‌اند. وجود این ایمپلنت به هیچ وجه قابل تشخیص نیست.

این ایمپلنت دارای سه قسمت میکروفون، پردازنده و موتور است که انرژی آنها توسط یک باتری تامین می‌شود و تمامی بخش‌ها در یک جراحی پیچیده زیر پوست و در جمجمه نزدیکی گوش قرار می‌گیرند؛ پس از شش تا هشت هفته ایمپلنت روشن شده و بیمار دوباره می‌تواند بشنود.

سایر دستگاه‌های مورد استفاده به‌عنوان کمک شنوایی که نیمه ایمپلنت هستند، مانند کاشت‌های حلزونی که اکنون به اندازه زیادی در دسترس قرار دارند، همگی دارای دریافت‌کننده‌های صوتی خارجی هستند که نمی‌توان آنها را حین فعالیت‌هایی مانند دوش گرفتن یا شنا کردن در گوش گذاشت زیرا آب به این ابزارهای الکترونیکی آسیب می‌زند.
علاوه بر این، بیشتر بیمارانی که از کاشت‌های حلزونی استفاده می‌کنند، مایل هستند در طول خواب این دریافت کننده صوتی را از گوش خود خارج کنند.
اما در دستگاه جدید به نام «کارینا» تمامی بخش‌ها درونی هستند و بیماران هم می‌توانند تمام مدت بشنوند.
پروفسور «جایدیپ ری» مشاور گوش، حلق و بینی در بیمارستان آموزشی شفیلد که سه دستگاه از 10 کارینای استفاده شده در گوش بیماران انگلیسی را کاشته است، گفت: افراد با استفاده از این دستگاه می‌توانند شنا کنند و یا دوش بگیرند بدون اینکه نیاز به خارج کردن آن باشد.
این دستگاه یک ابزار کنترل از راه دور دستی نیز دارد که کاربران را قادر می‌سازد کارینا را خاموش و روشن کرده و یا بلندی صدای آن را کنترل کنند. تنها وسیله خارجی این دستگاه یک شارژ کوچک است که به‌طور بی‌سیم به کارینا متصل می‌شود؛ کارینا روزانه به 30 دقیقه شارژ نیاز دارد.
سه قسمت سازنده این ایمپلنت متشکل از یک میکروفون که صدای خارجی را از طریق پوست می‌گیرد، یک پردازنده که صدا را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و یک موتور است که سیگنال‌های الکتریکی را به ارتعاشات مکانیکی تبدیل می‌کند.
این کار باعث می‌شود که استخوان‌های کوچک در گوش میانی بلرزند و یک سیگنال صوتی را در گوش داخلی تقویت کنند.
جراحی کاشت کارینا تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد و سه تا چهار ساعت طول می‌کشد.
نخستين کاشت ایمپلنت کارینا در سال 2011 روی زنی صورت گرفت که شنوایی خود را در شش سالگی از دست داده بود.

()