مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 446منبع: ايرنا
کد خبر : 10006469 08:16:00 | 1396/7/24

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مدیریت سبز به یکی از ملاک‌ها و شاخص‌های ارزیابی عملکرد دستگاه‌های دولتی تبدیل شده است؛ از این رو امتیاز کسب شده توسط دستگاه‌ها در زمینه مدیریت سبز در امتیاز ارزیابی این دستگاه‌ها وارد می‌شود.

حمید جلالوندی در نشست پیاده‌سازی نظام مدیریت سبز در دستگاه‌های اجرایی کشور که با حضور نمایندگان ارزیابی عملکرد حدود 60 دستگاه دولتی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: این نشست با هدف آموزش مقدماتی در خصوص شاخص‌های مدیریت سبز در برنامه ششم برگزار شده است.

وی افزود: به‌منظور مدیریت و کنترل میزان آلودگی‌ها و مصارف آب، انرژی و کاغذ در دولت، از سال‌های 1383 و 1382 موضوع مدیریت سبز یا دولت سبز در قانون بودجه دولت دیده شد.
جلالوندی اظهار کرد: همچنین از سال 1384 موضوع مدیریت سبز به برنامه چهارم توسعه و بعدها به برنامه‌های پنجم و ششم توسعه وارد شد اما به رغم آنکه مساله مدیریت سبز در دستگاه‌های دولتی به‌عنوان یک قانون به تصویب رسید، این مبحث با فراز و نشیب‌هایی همراه شد و به رغم اینکه مدیریت سبز، ساز و کاری بسیار قوی برای مدیریت مصارف جاری دولت‌ها است، در دوره‌ای، توجه لازم به اجرای این قانون صورت نگرفت.


** مدیریت سبز یکی از روش‌های کنترل هزینه‌های جاری دولت‌ها
مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از چالش‌های مهم دولت‌ها این است که مصارف آنها قابل کنترل نیست و همین امر منجر به آن شده که مدام هزینه‌های جاری آن‌ها افزایش یابد، اظهار کرد: یکی از روش‌های کنترل هزینه‌های جاری دولت‌ها، مدیریت سبز است که با برخورداری از دستورالعمل و آیین‌نامه‌های مشخص و مدون به مدیریت مصرف آب و انرژی و کاغذ در دستگاه‌های دولتی کمک می‌کند.
جلالوندی مصرف سوخت گاز، بنزین خودروها و برق را از جمله مصادیق مصرف انرژی در دستگاه‌های دولتی برشمرد و گفت: با توجه به تعدد ساختمان‌ها و خودروهای دولتی، دولت‌ها یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌ها در تمامی کشورها هستند از این رو کشورهای پیشرفته از طریق مدیریت سبز اقدام به کنترل این مصارف و کاهش هزینه‌های جاری دولت‌ها کردند.
وی ادامه داد: همچنین مدیریت مصرف آب، انرژی و مدیریت تولید پسماند، در نهایت به حفظ محیط زیست، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

** مدیریت سبز از جمله شاخص‌های ارزیابی عملکرد دستگاه‌های دولتی
این مقام مسوول خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت موضوع، در سال 92 و با آغاز به کار دولت یازدهم، اقدام به بازنگری دستورالعمل‌ها و ابلاغ مجدد آنها، همچنین برگزاری جلسات توجیهی با دستگاه‌های دولتی کردیم و حتی مقرر شد امتیاز کسب شده توسط دستگاه‌ها در زمینه مدیریت سبز در امتیاز ارزیابی دستگاه‌های دولتی وارد شود و به این ترتیب مدیریت سبز به یکی از ملاک‌ها و شاخص‌های ارزشیابی عملکرد دستگاه‌های دولتی بدل شد.
جلالوندی گفت: از این رو مقرر شد برای تمامی دستگاه‌های دولتی به‌صورت سالانه، کارنامه عملکرد آن‌ها در زمینه مدیریت سبز تهیه شود.
وی با اشاره به تجربه کشورهای موفق در زمینه مدیریت سبز برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، آلودگی هوا و مصرف سوخت از این طریق، اظهار کرد: این موضوع برای کشور ما که اصلاح الگوی مصرف سوخت و انرژی در آن ضروری است، می‌تواند بسیار مهم باشد.
مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: با توجه به اینکه یکی از وظایف مهم دفتر مطبوعش، تدوین ضوابط استقرار مراکز و واحدهای خدماتی و صنعتی است و آيین انتخاب صنایع و مراکز خدماتی سبز نیز به‌صورت سالانه برگزار می‌شود، فرآیند دبیرخانه‌ای انتخاب صنایع و مراکز خدماتی سبز برای سال جاری طی 10 روز آینده روی پورتال سازمان حفاظت محیط زیست قرار می‌گیرد.
وی همچنین اشاره‌ای به ارزیابی زیست محیطی 55 عنوان پروژه در دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست داشت و تاکید کرد: در کنار مسوولیت‌های ذکر شده، موضوع دبیرخانه پیاده‌سازی مدیریت سبز نیز در این دفتر پیگیری می‌شود.
جلالوندی از انجمن مدیریت سبز و نقش آن در تدوین استاندارد ایزو 1404 برای ارزیابی سازمان‌های سبز، همچنین مدیریت سبز در اروپا به‌عنوان تجارب موفق جهانی نام برد و خاطرنشان کرد: در حالی‌که آمارها نشان می‌دهد مصرف منابع انرژی و آب در ایران بسیار بیشتر از میانگین جهانی است، اجرای مدیریت سبز می‌تواند راهکاری موفق برای کاهش این اختلاف میانگین مصرف باشد.

()