مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 481منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006468 08:04:00 | 1396/7/24

محققان در دانشگاه استنفورد موفق شدند راهی برای تولید سلول‌های مغزی مهندسی شده در آزمایشگاه بیابند.

محققان بسیاری به‌دنبال یافتن درمان‌ها و داروهای جدید برای کمک به بیماران آلزایمری هستند و در این میان یافتن هر دارو و درمانی نیازمند تست کردن آن‌ها روی سلول‌های انسانی برای اثبات کردن سودمندی آن‌ها است. در گذشته این تست‌ها بیشتر روی سلول‌های سرطانی تست شده‌اند که اغلب با زیست‌شناسی سلول‌های مغزی انسانی مغایرت دارند.
مشکلی که وجود دارد این است که سلول‌های مغزی که از افراد گرفته می‌شوند، قادر نیستند مدت زمان زیادی در ظروف آزمایشگاهی زنده بمانند و به همین دلیل نیازمند مهندسی شدن در آزمایشگاه هستند.
در سال‌های اخیر محققان بسیاری سعی در استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) برای حل این مشکل داشته‌اند. آن‌ها اینiPSCها را به سلول‌های مغزی مانند نورون و گلیا تمایز داده‌اند تا از آن‌ها برای مطالعه بیماری‌های مخرب عصبی استفاده کنند.
سلول‌های مغزی انسان که از  iPSCها مشتق می‌شوند پتانسیل زیادی برای غربالگری دارویی دارند اما فرآیندی که برای تولید آن‌ها به‌کار می‌رود پیچیده، گران و بسیار متغیر است و منجر به تولید جمعیت متنوعی از سلول‌ها می‌شود.
اما در مطالعه‌ای جدید لی‌گان و همکارانش در استنفورد راهی را برای دستکاری ژنتیک سلول‌ها برای تولید نورون‌ها از iPSCها یافته‌اند که منجر به تولید سلول‌های مغزی مهندسی شده مشابهی می‌شود.
این روش جدید بسیار سریع‌تر بوده و می‌تواند مقادیر زیادی از سلول‌های مغزی را تولید کند. آن‌ها در این روش جدید مهندسی ژنتیک، بعد از تولید نورون‌ها از iPSCها، بیش از ۱۲۸۰ ترکیب را روی آن‌ها تست کردند و هدف شناسایی ترکیبی بود که بتواند سطح پروتئین tau‌را در مغز پایین بیاورد. این رویکرد، می‌تواند روشی موثر برای درمان آلزایمر باشد و می‌تواند منجر به تولید داروهای جدید برای درمان این بیماری شود.

این مطالعه نشان داده است که می‌توانیم مقادیر زیادی سلول‌های مغزی انسانی مشابه را با کاهش چشمگیر هزینه‌ها تولید کنیم.

()