مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 460منبع: ايسنا
کد خبر : 10006465 07:14:00 | 1396/7/24

روند رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گرچه به کندی پیش رفته اما اکنون شاهد پیشرفت‌های خوبی در این زمینه هستیم؛ تا جایی‌که می‌توان این انرژی را چتر نجات صنعت برق دانست.

سال ۱۳۷۲ نخستین جرقه‌های فعالیت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در وزارت نیرو زده شد. با اینکه قبل از آن هم در زمینه احداث نیروگاه‌های برقابی فعالیت‌های بزرگی انجام شده و کمک کننده به حفظ محیط زیست بود ولی روند شروع فعالیت‌های نیروگاه‌های بادی، خورشیدی، زمین‌گرمایی و ... به اوایل دهه ۷۰ باز می‌گردد.
تا سال گذشته تجدیدپذیرها رشد چندانی نداشتند تا اینکه در سال ۱۳۹۵ نقطه عطف تجدیدپذیرها به ثبت رسید، چراکه براساس قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، خرید تضمینی برق انجام و برای نخستين بار نرخ‌های معقول خرید تضمینی برق تدوین و ابلاغ شد که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و دستاورد حاصله از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۶ باعث شد تا دولت در فاصله دو سال مستقیما در سرمایه‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر دخالت نکند و دست بخش خصوصی را در این مورد باز بگذارد.
این در حالی است که بخش خصوصی علاقمند است تا تمام نیازهای مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر را برطرف کند، اما تنها معضل بخش خصوصی قیمت خرید تضمینی برق بود که در مقایسه با قیمت‌های یارانه‌ای انرژی امکان رقابت نداشت.

این استقبال سبب شده تا در فاصله دو سال از ابلاغ طرح خرید تضمینی برق توسط دولت، ظرفیت دو مگاواتی تبدیل به حدود ۱۰۰ مگاوات تا پایان سال‌جاری برسد، آنچه موجب نگرانی شده این است که چگونه حجم تجدیدپذیرها را در سال‌های آینده با توجه به عدم زیرساخت‌های لازم کنترل شود.

از سال ۱۳۹۵ که موضوع خرید تضمینی برق مطرح شد و بخش خصوصی به این روند اعتماد کرد تا کنون حدود ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه ۵ کیلوواتی به‌صورت پراکنده در کشور ایجاد شد که باعث اشتغال‌زایی خانوارهای بیکار و کم درآمد شده است.

در همین راستا صادق‌زاده - ريیس سازمان ساتبا - اظار کرد: قرار است در سال‌های آتی ۵۰۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در کشور احداث شود که اگر این میزان به‌صورت نیروگاه‌های کوچک خانگی و ۵ کیلواتی نصب شود حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه به دلیل معضل کمبود آب در حال از دست دادن کشاورزی هستیم و این شرایطی است که تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین بر کشور ما تحمیل کرده است، افزود: با استفاده از نصب پنل‌های خورشیدی و بادی در زمین‌های کشاورزی می‌توان ضمن جلوگیری از بیکاری اشخاص و ایجاد اشتغال و درآمدزایی و تامین برق مورد نیاز کشور از مهاجرت روستايیان به شهرها نیز جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته در یک فضای محدود می‌شد با استفاده از سوخت‌های فسیلی ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید کرد و سرمایه‌گذاری آن بایستی به‌صورت متمرکز در یک نقطه انجام می‌شد تصریح کرد: در مورد نیروگاه‌های تجدیدپذیر چنین نیست و با حداقل سرمایه ۱۰ میلیون تومان می‌توان از یک پنل ۳۰۰ وات و یا توربین ۷۰۰ کیلواتی یک نیروگاه کوچک خورشیدی و یا بادی ایجاد کرد.

امروزه ۴.۱ میلیارد دلار تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد که حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن وارد، نصب و به بهره‌برداری رسیده، حدود ۱.۵ میلیارد دلار آن نیز وارد شده و یا در حال وارد شدن و احداث نیروگاه است که بخشی از آن تا پایان سال و مابقی در سال‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
همچنین براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال حداقل ۵۰ توربین بادی در کشور نصب خواهد شد و طبق وعده مسوولان ۱۰۰ مگاوات نیروگاه بادی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
علاوه‌بر این هم اکنون قریب به ۱۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های برقابی در حال بهره‌برداری است که از این تعداد ۱۷۹۸ مگاوات در دولت یازدهم به بهره‌برداری رسیده همچنین در ابتدای دولت یازدهم ۱۲۸ مگاوات ظرفیت تولید برق بادی و خورشیدی در حال بهره‌برداری بود که هم اکنون این رقم نیز به ۴۰۰ مگاوات رسیده است.

()