مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 491منبع: ايرنا
کد خبر : 10006442 07:53:00 | 1396/7/19

نشریه اکونومیک چاپ پکن اعلام کرد که چین موفق به ساخت یک راکتور خنک‌کننده گازی با حرارت بالا شده است که به باور این کشور نخستین راکتور در نوع خود در جهان محسوب می‌شود.

چین این نیروگاه برق گازی را در منطقه «شیدایو بای» در استان «شاندونگ» در شرق چین ساخته است و انتظار می‌رود در سال 2017 میلادی به بهره‌برداری برسد.
این راکتور را که «اچ آر تی جی» نیز نامیده می‌شود دانشگاه «چینگ هوا» مشهورترین دانشگاه فنی این کشور در شهر پکن طراحی کرده و مورد آزمایش قرار داده است.
کار ساخت نیروگاه 10 مگاواتی مذکور از سال 2012 میلادی شروع شد و نشریه اطلاع‌رسانی اکونومیک از چین گزارش کرده است تا پایان سال جاری میلادی می‌توان آن را وارد مدار کرد.
این گونه راکتورها اصولا بدون مداخله انسانی و ماشینی می‌تواند در صورت بروز هر حادثه‌ای، خود را مصون و ایمن نگه دارد و به دلیل بالا بودن ضریب امنیتی آن مقبولیت زیادی دارد.
چین در نظر دارد به دنبال بهره‌برداری از نیروگاه، یک واحد برق هسته‌ای 200 هزار کیلوواتی برای آن بسازد که در ساخت آن چندین شرکت سازنده نیروگاه‌های برق اتمی شرکت خواهند کرد.
این نیروگاه جدید دارای فناوری نسل چهارم است و توان رقابتی چین را در بازار تولید برق هسته‌ای در برابر کشورهای دیگر به مراتب افزایش خواهد داد.

()