مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 389منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006388 09:10:00 | 1396/7/6

مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی سیاست‌گذاری‌های کشور در حوزه اشتغال فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد: با وجود پتانسیل موجود، ظرفیت افزایش ۲ برابری میزان اشتغال فناوری اطلاعات در کشور وجود دارد.

 الزامات سیاست‌گذاری بخش اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیاست‌های منابع انسانی ایران در مقایسه با چند کشور، توسط مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

بر مبنای اعلام دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، فناوری اطلاعات و ارتباطات، شغل‌های سنتی (به ویژه مشاغل افراد با درآمد و تحصیلات پایین) را تهدید کرده است. به نحوی‌که به‌طور متوسط در کشورهای عضو OECD (سازمان بین‌المللی همکاری و توسعه اقتصادی)، صنعت فناوری اطلاعات ۸۵.۲ درصد از کل اشتغال را شامل می‌شود. همچنین در اتحادیه اروپا حدود ۴ درصد از کل نیروی کار را متخصصان فناوری اطلاعات تشکیل می‌دهند.

در این زمینه با توجه به تعداد بسیار زیاد دانش‌آموختگان رشته‌های ریاضی، مهندسی، فناوری و علوم در کشور ما، میزان اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند از ۱۸۶ هزار نفر فعلی تا دو برابر افزایش یابد.

براین اساس پس از بررسی محرک‌های افزایش اشتغال در بخش فاوا، پیش‌بینی‌های رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و میزان کل اشتغال و اثر آن بر طبقات مختلف درآمدی و تحصیلاتی مورد بررسی قرار گرفته است و آمار اشتغال فاوا از نظر میزان سهم نیروی کار فناوری اطلاعات و ارتباطات از کل اشتغال و میزان اشتغال در صنایع مرتبط با فاوا بررسی شده است.
دراین گزارش همچنین میزان استعدادهای برنامه‌نویسی ایران با کشورهای حوزه سند چشم‌انداز، مورد مقایسه قرار گرفته است.

بررسی‌ها حاکی از قوانین معطل مانده و اجرا نشده و خلاهای قانونی موجود در ایران در مقایسه با سیاست‌های منابع انسانی دوره‌های کارآموزی کدنویسی اتحادیه بین‌المللی مخابرات، حمایت از کارآفرینی نوجوانان در کشور استرالیا، قوانین روادید جذب نیروی کار بین‌المللی ایالات متحده امریکا، کار منعطف در بریتانیا و برنامه جامع مدیریت استعدادهای کشور کانادا است.

از این رو مرکز پژوهش‌های پیشنهاد کرده که در کوتاه مدت، اجرای ماده (۱۷) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب بهمن ماه سال ۸۰ از وزارت ارتباطات مطالبه شود.

در همین حال در بلندمدت نیز اصلاح مواد (۱۲۰) تا (۱۲۹) قانون کار و بازنگری در مصوبات قبلی پیرامون دورکاری با تاکید بر کار منعطف و در نهایت تدوین برنامه جامع سیاست‌های منابع انسانی ترویج کارآفرینی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، با اولویت پیگیری قوانین اجرا نشده و رفع خلاهای قانونی، در دستور کار قرار گیرد.

()