مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 561منبع: ايرنا
کد خبر : 10006344 07:59:00 | 1396/6/30

کارشناس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هر سال حدود هزار هکتار از اراضی کشور به علت دفن غیراصولی زباله‌ها آلوده می‌شود.

جواد نصیری در نخستین همایش علمی و تخصصی نیروگاه‌های زباله‌سوز در بندر نوشهر افزود:‌ طبق آمارهای موجود از منابع رسمی هر روز به مقدار 49 هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که حاصل جمع‌آوری، حمل و دفن غیربهداشتی این مقدار زباله، چهار هزار و 900 مترمکعب شیرابه است.

وی اظهار داشت: چنین معضلی خسارت‌های جبران‌ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کند که باید برای برون رفت آن در کشور چاره‌جویی شود.

**ساخت نیروگاه‌های زباله‌سوز راهکار اساسی حل معضل زباله
مدیر سابق دفتر انرژی زیست توده سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) گفت: امروز یکی از راهکارهای اساسی حل این معضل در کشور به ویژه استان‌های شمالی بهره‌گیری از توان بخش خصوصی و همکاری دیگر نهادها در ساخت نیروگاه‌های زباله‌سوز است.
نصیری با بیان اینکه دولت امسال لایحه‌ای با موضوع ساخت تعدادی نیروگاه‌های زباله‌سوز آماده و تقدیم مجلس کرده است،‌ افزود:‌ در این لایحه ساخت 19 نیروگاه مطرح شده که در صورت موافقت مجلس حدود 10 نیروگاه باید در استان‌های شمالی ساخته شود.
طبق آمار منابع رسمی، هم اکنون یک نیروگاه در تهران راه‌اندازی و سه نیروگاه دیگر در شهرهای نوشهر، ساری و رشت با ظرفیت حدود 15 مگاوات برق تولیدی و امحای مقدار هزار تن زباله در حال ساخت است.
وی اظهار داشت: در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، دولت باید با بهره‌گیری از توان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ترجیحا چینی‌ها این نیروگاه‌ها را در کشور بسازند.
وی توضیح داد:‌ طبق این لایحه حدود 40 درصد سرمایه‌گذاری این نیروگاه‌ها باید از طرف خارجی‌ها و بقیه نیز از طرف دولت و با همکاری شهرداری‌ها تامین شود.
فرماندار نوشهر هم در این همایش گفت: حجم قابل توجهی از شیرابه‌های زباله نوشهر به داخل دریا می‌ریزد که بسیار نگران کننده است.
علی شادمان افزود: حدود 39 سال است که زباله‌های حوزه شهری و روستایی در منطقه پلنگ چال کاملا به شیوه سنتی و غیر بهداشتی دفن می‌شود.
وی ادامه داد: نتیجه این اقدامات آن شد که متاسفانه شاهد آلودگی رودخانه ماشلک منتهی به دریا خزر و پیامدهای سوء زیست محیطی در این منطقه هستیم.
**ساخت نیروگاه زباله‌سوز راهکار اساسی حل این معضل
فرماندار نوشهر گفت: یکی از راهکارهای اساسی برای برون رفت از این معضل دیرینه اجرای کامل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر و بهره‌برداری از این طرح ملی است.
شادمان افزود: اکنون این طرح حدود 77 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ضمن اینکه بنای فیزیکی آن نیز طی 2 ماه آینده به پایان می‌رسد.
وی برای شتاب‌بخشی در روند نصب تجهیزات این نیروگاه خواستار همکاری همه جانبه در این شهرستان شد.
این همایش یکروزه با همکاری فرمانداری، شهرداری و بندر نوشهر برگزار شد که دست کم 100 نفر از کارشناسان و فروشندگان تجهیزات نیروگاه زباله‌سوز کشور چین، مسوولان حفاظت محیط زیست و آبفای شهری و روستایی و جمعی از مسوولان محلی شهرستان نوشهر حضور داشتند.

()