مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 406منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006316 08:43:00 | 1396/6/26

محققان در یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید اسپری ضدعفونی‌کننده زخم با فناوری نانو شدند که در کمترین زمان ممکن طیف وسیعی از میکروارگانیسم را از محل زخم نابود می‌کند.

بررسی محصولات نانو و ارايه تاییدیه نانو مقیاس به آنها از جمله فعالیت‌های مهم ستاد توسعه فناوری نانو از ۳ سال گذشته بوده است. در واقع بررسی مواد و محصولات تولید و عرضه‌شده در حوزه فناوری نانو، سبب شفافیت بازار محصولات نانو شده و به‌ ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.
یکی از این محصولات که توسط یک شرکت دانش‌بنیان اختراع شده است، اسپری ضدعفونی‌کننده زخم با فناوری نانو است که دارای تاییدیه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.
اسپری ضدعفونی‌کننده زخم سیلوسپت، محلول مخصوص ضدعفونی کردن زخم است که می‌تواند طیف وسیعی از میکروارگانیسم­‌هاي بیماری­‌زا را حداکثر در عرض ۵ دقیقه از میان ببرد. تمیزکننده جراحت‏‌ها، سوختگی‏‌ها و انواع زخم‏‌ها، بدون سوزش، بدون بو، بدون الکل، بدون رنگ بدون حساسیت، تسریع بهبود زخم از خصوصیات و مزایای این اسپری به شمار می‌رود.
نقره کلوئیدی نانوذرات نقره معلق تثبیت شده است. استفاده از نقره به‌عنوان یک عامل ضدعفونی کاربرد جدیدی از این ماده نیست. ترکیبات نقره در برابر باکتری‌های هوازی و بی‌هوازی، با رسوب پروتئین‌های باکتریایی سلولی و با مسدود کردن سیستم تنفسی میکروبی موثر شناخته شده است.
باتوجه به اینکه ظهور باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، به دلیل استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‏‌ها محسوب می‌شود، اهمیت نقره دو مرتبه به جایگاه بالایی رسیده است با پیشرفت فناوری نانو، علاقه به استفاده از کارایی ضد باکتریایی نانوذرات نقره افزایش یافته است.
همچنین در مقایسه با ترکیبات نقره، مکانیسم ضد میکروبی AgNPsممکن است مشابه باشد، اگر چه هیچ یک به درستی درک شده است.

مکانیزم عمل ضد باکتریایی نانو کلوئید نقره در اسپری ضدعفونی‌کننده زخم

این اسپری، ارتباط بهتر میکروارگانیسم با نقره در مقیاس نانومتری، سطح بسیار بزرگ برای تماس با باکتری‌ها فراهم می‌کند .نانوذرات نقره به غشاء سلول متصل می‌‏شود و در همین زمان به داخل سلول نفوذ می‌‏کند.
غشاهای باکتریایی پروتئین‌های حاوی گوگرد دارند و AgNPs همانند Ag ، به راحتی می‌تواند به علت دارا بودن ترکیبات فسفری، همچون  DNA، شاید با کنترل کردن عملکرد باکتری‏‌ها، با آن‏‌ها واکنش دهد. نقره (نانو ذرات یا یون نقره) می‌‏تواند به زنجیره تنفسی می‌توکندری باکتریایی حمله کند و باعث مرگ سلول شود. AgNPs در محیط با  PH پایین می‌‏تواند در سلول‌های باکتریایی، یون‌های نقره آزاد پایدار داشته باشد، که ممکن است رادیکال‏‌های آزاد ایجاد کند و محیط اکسیدکننده را خنثی می‌‏کنند؛ در نتیجه فعالیت ضد باکتریایی افزایش می‌‏یابد.
این محصول مورد تایید وزارت بهداشت بوده و اکنون در بازار موجود است.

()