مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 410منبع: ايرنا
کد خبر : 10006303 08:22:00 | 1396/6/25

محققان نوعی واکس تولید کردند که به بتن اضافه می‌شود و در زمستان به‌طور خودکار یخ‌زدگی معابر و جاده‌ها را از بین می‌برد.

زمانی‌که این نوع واکس به بتن اضافه می‌شود، مقداری انرژی را ذخیره می‌کند تا در زمان مقتضی آزاد شود. پس از بارش برف و یخ زدن جاده، آزاد شدن این انرژی موجب گرمایش بتن و ذوب شدن یخ‌ها می‌شود.
روغن پارافین، ماده‌ای است که در انواع واکس‌ها از جمله پولیش‌ها، شمع‌ها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی‌که این ماده ارزان‌قیمت و پایدار از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود، ‌انرژی گرمایی آزاد می‌کند.
محققان قادرند این ماده را به گونه‌ای دستکاری کنند که در محدوده دمایی خاصی تغییر فاز دهد و به‌صورت جامد درآید. به این ترتیب می‌توان ترتیبی اتخاذ کرد که این ماده در آب و هوای سرد تغییر فاز دهد.
این ماده را می‌توان با استفاده از ساختارهای متخلخل متراکم یا لوله درون سیمان و آسفالت جاده کار گذاشت. محققان هر دو شیوه را درون بلوک‌های سیمانی تعبیه کرده و مورد آزمایش قرار دادند. با استفاده از این شیوه، یخ موجود روی بلوک سیمانی در دمای بین 35 تا 44 درجه فارنهایت، در طول 25 ساعت ذوب شد.
همچنین در آزمایش‌های اولیه مشخص شد استفاده از ساختارهای متخلخل پرشده با پارافین، در دمای زیر صفر کارآیی بیشتری در ذوب کردن و پاک‌سازی سطح بتن از یخ دارد.
در حال حاضر محققان در تلاش هستند کاربرد ساختارهای متخلخل را در مقیاس وسیع مورد بررسی قرار دهند. انتظار می‌رود این فناوری در آینده نزدیک در سطح بزرگراه‌ها و باندهای فرود هواپیما مورد استفاده قرار گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cement and Concrete Composites منتشر شده است.

()