مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 414منبع: پايگاه خبري زيست آنلاين
اخبار و تازه ها

تولید برق از برگ درخت

کد خبر : 10006301 07:49:00 | 1396/6/25

معمولا کشورهای آسیای شرقی به خاطر وجود باران‌های زیاد از پوشش گیاهی بالایی برخوردار است.

یکی از این کشور‌ها چین است. جاده‌های شمال چین با درختان عنقا و برگ‌های پاییزی که در این فصل بر زمین می‌ریزد، پوشیده شده است. این برگ‌ها عموما در فصل‌های سردتر سال
سوزانده می‌شوند و همین مساله منجر به تشدید مشکل آلودگی هوا در کشور چین می‌گردد. محققان چینی به‌تازگي روش جدیدی برای تبدیل مواد زائد ارگانیک به کربن کشف کرده‌اند که می‌تواند برای تولید برق با تکنولوژی بالا استفاده شود.
محققان فرآیند چند مرحله‌ای ساده‌ای را برای تبدیل برگ‌های درختان به حالتی که می‌تواند به‌عنوان مواد فعال به الکترود متصل شود، استفاده کردند.
برگ‌های خشک شده برای نخستين بار به پودر تبدیل شدند و سپس به مدت ۱۲ ساعت تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد حرارت داده شدند. این محصول سپس پودری متشکل از میکروسفورهای کربنی کوچک تولید کرد. سپس این میکروسفورهای کربن با محلول هیدروکسید پتاسیم و با افزایش دمای مرحله به مرحله از ۴۵۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده شدند.
محققان مجموعه‌ای از آزمایش‌های الکتروشیمیایی استاندارد را روی میکروسفورهای متخلخل انجام دادند تا توان بالقوه آن را برای استفاده در وسایل الکترونیکی تعیین کنند. منحنی ولتاژ جریان برای این مواد نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند تبدیل به یک خازن عالی شود. آزمایش‌های بیشتر نشان می‌دهد که این مواد در واقع سوپر خازن‌هایی هستند که با ظرفیت‌های ویژه ۳۶۷ فاراد بر گرم، در اصل ظرفیتی حدود بیش از سه برابر بعضی سوپر خازن‌های گرافین دارند.

تحقیقاتی که توسط محققان انجام شده است، به شدت به دنبال راه‌حل‌هایی برای تبدیل زباله‌های زیست توده به کربن متخلخل است که می‌تواند در تکنولوژی ذخیره‌سازی انرژی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر برگ‌های درخت، تیم و همکارانش به شکل موفقیت‌آمیزی مواد زائد سیب زمینی، کاه ذرت، چوب کاج، کاه برنج و دیگر زباله‌های کشاورزی را به الکترودهای کربنی تبدیل کرده‌اند. محققان امیدوارند که بتوانند با بهینه‌سازی فرآیند آماده‌سازی و امکان تغلیظ یا اصلاح مواد خام، خواص الکتروشیمیایی بیشتری را به کربن متخلخل اضافه کرده و آن را بهبود ببخشند.
ویژگی‌های سوپر خازن از میکروسفور‌های کربن متخلخل که از برگ‌های درخت عنقا ساخته شده است بیشتر از مواردی است که از پودرهای کربنی دیگر زباله‌های زیستی تولید می‌شود. به نظر می‌رسد که ساختار خوب متخلخل یکی از ویژگی‌های مهم این محصول است، زیرا از طریق یون‌های الکترولیتی و سطح میکروسفورهای کربنی و همچنین افزایش انتقال و انتشار یون روی سطح کربن، تسهیل می‌شود. محققان امیدوارند با بهینه‌سازی فرآیند و حتی امکان تغلیظ یا اصلاح مواد خام، خواص الکتروشیمیایی را افزایش داده و بهتر کنند.

()