مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 738منبع: ايرنا
کد خبر : 10006286 07:51:00 | 1396/6/22

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: این وزارت‌خانه در نظر دارد در اجرای سندی که به‌تازگی تدوین کرده است، مصرف آب تجدیدپذیر را در یک افق مشخص از 86 درصد کنونی به 69 درصد کاهش دهد.

محمد ابراهیم‌نیا در نخستین جشنواره ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در این سند 10.8 میلیارد مترمکعب حق آبه تالاب‌ها و رودخانه‌ها به رسمیت شناخته شده و تحقق همه برنامه‌های این سند مستلزم کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی اظهار کرد: طبق آخرین نتایج مطالعات طرح جامع آب، بیش از 90 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که فقط 13 درصد ارزش افزوده دارد، لذا باید مصرف آب در این بخش کاهش یابد.
وی گفت: متوسط بارندگی در کشور سالانه 243 میلی‌متر می‌باشد و هم اکنون کل ذخیره کشور از محل بارندگی‌ها حدود 400 میلیارد مترمکعب است.
ابراهیم‌نیا افزود: اگر میزان تبخیر آب سالانه در کشور را 285 میلیارد مترمکعب در نظر بگیریم، به ازای افزایش هر 2 درجه سانتی‌گراد دمای هوا، 27 میلیارد مترمکعب بر تبخیر آب در ایران افزوده می‌شود.
وی اظهار کرد: میزان آب تجدیدپذیر در کشور از 130 میلیارد مترمکعب در دهه 70 به 116 میلیارد مترمکعب در سال جاری رسیده به این معنا که سرانه آب تجدیدپذیر در ایران به ازای هر نفر یک‌هزار و 450 مترمکعب است.
وی گفت: در طرح جامع آب کشور پیش‌بینی شده است که جمعیت ایران در سال 1420 به 108 میلیون نفر می‌رسد لذا اگر میزان آب تجدیدپذیر در کشور تا آن سال تغییر نکند، سرانه آب تجدیدپذیر برای هر نفر در سال 1420 به یک‌هزار مترمکعب خواهد رسید، این در حالی است که در سال یاد شده به حدود 11.5 میلیارد متر مکعب آب برای شرب نیاز خواهیم داشت.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو افزود: هم اکنون مصرف آب در بخش صنعت کشور 1.8 میلیارد متر مکعب است که اگر ایران بخواهد به قطب صنعتی تبدیل شود، در سال 1420 به 5.6 میلیارد متر مکعب آب در بخش صنعت نیاز است.
وی ادامه داد: این اعداد نشان می‌دهد اگر روند فعلی را در مصرف آب ادامه دهیم در سال 1420 بیش از 92 درصد از آب تجدیدپذیر فعلی را مصرف کرده‌ایم.
وی اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های وزارت نیرو برنامه‌ریزی برای تامین آب در افق سال 1420 است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، برای این سال با در نظر گرفتن تامین 11.5 میلیارد مترمکعب آب برای بخش شرب، از آب تجدیدپذیر کشور به میزان 116 میلیارد مترمکعب استفاده خواهیم کرد.
ابراهیم‌نیا گفت: همچنین در افق 1420، میزان مصرف آب در بخش صنعت را از شرایط فعلی به 2 برابر افزایش خواهیم داد و بهره‌گیری از صنایع پرآب در سواحل جنوب کشور را در نظر خواهیم گرفت که با این اقدامات میزان مصرف آب بخش کشاورزی باید به کمتر از 70 میلیارد مترمکعب برسد.
وی افزود: وزارت نیرو استفاده و استحصال از آب نامتعارف دریاها به‌ویژه دریای عمان را نیز مورد نظر قرار داده است.
وی اظهار کرد: طرح ملی بازیافت پساب نیز که توسط دانشگاه تهران تدوین شده است، به‌صورت آزمایشی در مشهد اجرا می‌شود تا پساب و بازچرخانی آن به نفع احیای دشت‌ها و برای شرب مورد استفاده قرار گیرد.
وی گفت: در طرح جامع آب کشور کل فاضلاب تولیدی از مصارف مختلف 32 میلیارد متر مکعب عنوان شده که از این میزان 26.8 میلیارد مترمکعب در بخش کشاورزی، 4.5 میلیارد مترمکعب در فاضلاب‌های شهری و روستایی و یک میلیارد مترمکعب در بخش صنعت است.
ابراهیم‌نیا، پساب و بازچرخانی آب را موضوع روز وزارت نیرو دانست و افزود: چندین معیار برای وضعیت پساب در قالب طرح‌های مختلف شامل درجه توسعه یافتگی، دیدگاه به پساب به‌عنوان کمبود منابع آب یا ملاحظات زیست محیطی در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: سه گزینه برای تامین آب شهر مشهد نیز در نظر گرفته شده که شامل تامین آب از کوه‌های هزار مسجد، تامین آب از دریای عمان و بازچرخانی 122 میلیون پساب آماده است.
وی گفت: تامین 40 یا 50 میلیون مترمکعب آب از کوه‌های هزار مسجد نیاز به یک‌هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار دارد و در زمینه تامین آب از دریای عمان نیز با احتساب قیمت تمام شده هر متر مکعب انتقال آب به میزان 10 هزار تومان، برای انتقال 100 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به مشهد سالانه یک‌هزار میلیارد تومان مورد نیاز است.

()