مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 397منبع: ايسنا
کد خبر : 10006273 10:55:00 | 1396/6/20

دانشمندان موفق به ابداع یک باتری لیتیوم-یونی شده‌اند که در برابر انفجار یا آتش‌سوزی مقاوم است.

این باتری انرژی کافی برای راه انداختن وسایل الکترونیکی در خانه فراهم می‌کند اما در هیچ شرایطی آتش نمی‌گیرد حتی وقتی با میخ سوراخ می‌شود.
این باتری از یک محلول آب نمک به‌عنوان الکترولیت استفاده می‌کند که خطرات انواع قبلی این باتری را برطرف می‌کند.
نتایج این اختراع در نشریه «ژول» منتشر شده است.

کانگ ژو از آزمایشگاه تحقیقات ارتش امریکا(ای آر ال) که از نویسندگان این مقاله است گفت: «در گذشته اگر انرژی بالا می‌خواستید باید یک باتری غیرمحلولی لیتیوم یونی انتخاب می‌کردید اما مجبور بودید خطرات آن را بپذیرید. اگر امنیت کامل را ترجیح می‌دادید، می توانستید از باتری‌های محلولی مثل نیکل-هیدرید فلز استفاده کنید اما باید با انرژی کم آن کنار می‌آمدید. حالا ما نشان داده‌ایم که می‌شود همزمان به انرژی بالا و امن دسترسی پیدا کرد.»
این گروه قبلا در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای در نشریه ساینس چاپ کرده بود که در آن یک باتری سه ولتی جدید با محلول الکترولیتی معرفی شده بود.
اما در آن زمان محققان به دلیل پدیده موسوم به «مشکل کاتدی» موفق به ساخت باتری‌های قوی‌تر نشده بودند. این وقتی اتفاق می‌افتد که یک قطب باتری(آند) - که از گرافیت یا لیتیوم ساخته شده - در اثر محلول الکترولیتی ضعیف می‌شود.

در نمونه جدید یک ژل پلیمری در باتری هست که با نخستين شارژ تجزیه می‌شود و لایه‌ای پایدار به نام «فاز میانی» تشکیل می‌دهد. این فاز میانی در برابر واکنش‌های شیمیایی که مانع کارکرد درست باتری می‌شود از آنود محافظت می‌کند. به این ترتیب امکان استفاده از مواد مطلوب به‌عنوان آند فراهم می‌شود.
دانشمندان با پوشاندن آند با یک ژل محافظ، توانستند قدرت باتری را به چهار ولت افزایش دهند که در بسیاری از وسایل الکترونیکی خانگی مثل لپ‌تاپ‌ها کاربرد دارد.

افزودن این ژل محافظ همچنین ایمنی باتری‌های تازه را در مقایسه با باتری‌های لیتیوم-یونی غیرمحلولی افزایش می‌دهد. به علاوه چگالی انرژی آن هم در مقایسه با سایر باتری‌های محلولی بیشتر می‌شود.
دکتر ژو گفت که پیش از تجاری شدن این محصول باید خواص شیمیایی فاز میانی بهبود یابد.
وی افزود: در صورت سرمایه‌گذاری کافی باتری چهار ولتی می‌تواند پنج سال دیگر آماده عرضه انبوه باشد.

()