مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 540منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006251 09:18:00 | 1396/6/16

جمع‌آوری زباله‌های فضایی با استفاده از سیستم‌های فضایی متفاوتی صورت می‌گیرد که ضخامتی کمتر از موی انسان دارند.

سال گذشته ماهواره Sentinel-۱A آژانس فضانوردی اروپا (اسا) در برخورد با یک تکه زباله فضایی سرگردان در مدار زمین دچار خساراتی شد که خوشبختانه تاثیر منفی چندانی بر عملکرد صفحات خورشیدی و کل ساختار این ماهواره نداشت اما اگر این تکه زباله ابعاد بزرگ‌تری داشت آنگاه باید حادثه سختی را نظاره‌گر می‌شدیم.
برخی از این زباله‌های سرگردان که شمارشان به حدود نیم میلیون قطعه می‌رسد تا ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت هم سرعت دارند. آنها همواره تهدیدی جدی برای سامانه‌های فضایی و فضاپیماها به شمار می‌آیند.
کارشناسان تهدید این قطعات سرگردان را تا آن حد جدی می‌دانند که به گفته جیسون درلت، مدیر اجرایی برنامه پروژه‌های مفهومی پیشرفته ناسا موسوم به NIAC ممکن است به تعطیلی کامل حضور انسان در فضا منجر شود.

حالا گروهی از محققان بنگاه فضایی The Aerospace Corporation واقع در کالیفرنیا وارد عمل شده تا راه‌حلی جدی و موثر برای پایان بخشیدن به چالش زباله‌های فضایی سرگردان پیدا کنند. آنها با NIAC قراردادی منعقد کرده‌اند که طی آن به ازای دریافت نیم میلیون دلار اقدام به طراحی و ساخت کاوشگرهای فضایی کند که همچون جاروبرقی زباله‌های فضایی سرگردان را شکار و جمع‌آوری می‌کند.

این فناوری Brane Crafts نام دارد که تقریبا یک متر ابعاد داشته و جالب اینکه باریک‌تر از موی انسان است.
عملکرد این فناوری بدین گونه است که پس از در اختیار گرفتن تکه زباله فضایی مورد نظر، آن را به سوی اتمسفر زمین کشانده و در آنجا می‌سوزاند. بدین ترتیب زباله‌هایی از این دست در ارتفاع حدودا ۳۰۰ کیلومتری زمین نابود می‌شوند.

()