مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,4 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 531منبع: پايگاه خبري زيست آنلاين
اقتصاد و انرژی

تولید برق از کاکتوس

کد خبر : 10006218 07:49:00 | 1396/6/11

در مکزیک از گونه‌ای کاکتوس پر مصرف که نقش آن بر روی پرچم این کشور هم وجود دارد، بیو گاز (گاز زیستی) به‌دست می‌آید که می‌توان با آن برق تولید کرد. 

طرح تولید برق از ضایعات این کاکتوس از ماه مه در بازار بزرگی در شهر «میلپا آلتا» در جنوب مکزیکو سیتی که به خرید و فروش این نوع کاکتوس اختصاص دارد، به اجرا درآمده است. این کاکتوس در اساطیر «ازتک» مقدس شمرده و از آن برای ساختن ظروف و تهیه دارو استفاده می‌شود.
در یک منطقه پوشیده از درخت که تصفیه‌کننده هوای آلوده مکزیکو سیتی، پایتخت مکزیک، محسوب می‌شود، 2800 هکتار زمین برای کشت این نوع کاکتوس اختصاص داده شده است. 
مکزیک با تولید 812 هزار تن از این کاکتوس در سال، یکی از نخستين تولیدکنندگان این محصول در جهان است که نام علمی آن «اپونیتا فیکوس ایندیکا» می‌باشد.
در این روش یک منبع نقره‌ای به شبکه‌ای از لوله‌ها متصل است و ضایعات کاکتوس‌ها را دریافت می‌کند. این ضایعات خرد می‌شود و سپس با برخی باکتری‌ها که به تخمیر آن کمک می‌کند مخلوط  و در دمای 55 درجه سانتی‌گراد قرار داده می‌شود و به‌صورت خمیری در می‌آیند که می‌توان از آن به‌عنوان کود و یا «بیوگاز» استفاده کرد. با بیوگاز حاصل از روند تخمیر آن می‌توان برق تولید کرد.
مکزیک متعهد شده است انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا سال 2030 بیست و پنج درصد و تا سال 2050 پنجاه درصد کاهش دهد. طبق آمارهای رسمی این کشور در سال 2016 15.4 درصد انرژی مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر به‌دست آورد اما تنها 0.11 درصد آن منبع بیوگاز بود.

()