مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 450منبع: ايسنا
کد خبر : 10006207 08:05:00 | 1396/6/8

یک روز همه ما به جای گوشی‌های هوشمند از ربات‌ها کمک خواهیم گرفت. این ربات‌ها به شما در مسايل مختلف مشاوره می‌دهند، در خرید به شما کمک می‌کنند و حتی می‌توانند برای شما آنگونه که دوست دارید قهوه درست کنند.

این پیش‌بینی برخی از ذهن‌های برتر در رباتیک و هوش مصنوعی است که در هفته گذشته در «پبل بیچ» کالیفرنیا، برای بحث درباره آینده هوش مصنوعی در کنفرانس «G-Summit» که توسط «GWC» برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.
گروهی از دانشمندان و محققان همه پیشرفت‌های اخیر در زمینه رباتیک را جشن گرفتند، حتی محدودیت‌های نمونه‌های امروزی را نیز اذعان کردند.

«استیو کارلین» افسر ارشد استراتژی «SoftBank» رباتیک امریکا، که ربات 120 سانتی‌متری به شکل انسان و به نام «فلفل» را ساخته است گفت: بسیاری از مردم می‌خواهند «C-3PO»، ربات هوشمند و قابل اعتماد و خوش برخورد فیلم جنگ ستارگان را داشته باشند اما اگر انتظار دارید امروز صاحب «C-3P» باشید، ناامید خواهید شد.

«فلفل» یک ربات آشپز است که می‌تواند برخی کارهای بسیار جذاب مانند تشخیص چهره‌ مردم و خوشامدگویی به مشتریان را در پیتزا فروشی انجام دهد.

همچنین ربات‌های مکانیکی که توسط «بوستون دینامیکس» ساخته شده‌اند می‌توانند از پله‌ها بالا روند و در برف پیاده‌روی کنند. اما نباید انتظار داشت تا این ربات‌ها با شما به گفتگوی شبانه در مورد فلسفه زندگی بپردازند.

ربات‌های جعبه‌ای شکل که توسط «آمازون رباتیک» طراحی شده‌اند نیز می‌توانند طبقات مختلف انبار را بپیمایند و  به یافتن کالاها بپردازند. اما این همه کاری است که آنها می‌توانند انجام دهند.
پس چه چیزی باعث می‌شود پیشروان هوش مصنوعی و تحقیقات فناوری اطمینان داشته باشند که ما در نهایت «C-3PO» را در اختیار خواهیم گرفت؟
پاسخ این پرسش در دستان شماست. یعنی گوشی‌های هوشمندی که در دستان شما قرار دارد.

یک گوشی هوشمند ترکیبی از فناوری‌های مختلف است که همه آنها جداگانه و با توجه به جدول زمانی خودشان تکامل یافته‌اند. در نهایت تمام فناوری‌ها به یک اندازه کافی به پیچیدگی و تکامل رسیدند و توانستند با هم ترکیب شوند.
این زمانی بود که گوشی هوشمند متولد شد.
یک ربات نیز متفاوت نیست، بلکه اساسا یک تجسم از فناوری‌های مختلف بسیار پیچیده از جمله تشخیص گفتار، محاسبات بصری و مهندسی مکانیک به همراه چیزهای دیگر است.

«دیمیتری گریشین» مدیرعامل شرکت «گریشین رباتیک» می‌گوید: هنگامی‌که هر یک از این اجزا به بلوغ کافی برسند، می‌توانند موجب ایجاد یک ربات جهانی شبیه به «C-3PO» شوند.
وی اشاره نکرد که انسان در حال حاضر دقیقا در چه مرحله‌ای از دستیابی به چنین رباتی قرار دارد اما اگر به روند تکامل گوشی‌های هوشمند بنگریم، می‌توانیم زمان تقریبی ایجاد یک ربات همه کاره را تخمین بزنیم؛
-  نخستين دوربین عکاسی تجاری در سال 1839 تولید شد.
-  نخستين فرستنده رادیویی در سال 1887 ساخته شد.
-  نخستين لوله رادیویی کادمیوم، پیشینه صفحات نمایش دیجیتال امروزی، در سال 1897 ساخته شد.
-  ایجاد نخستين مدار یکپارچه به سال 1949 برمی‌گردد.

البته که بسیاری از اجزای دیگر برای ساخت گوشی هوشمند مورد نیاز بوده است، اما همان‌طور که می‌بینید، از زمان ظهور برخی از نخستين فناوری‌های کلیدی مورد نیاز برای یک گوشی هوشمند، بیش از 100 سال طول کشیده تا به معرفی آیفون در سال 2007 برسیم.

اما آیا این بدان معنی است که ما هنوز 100 سال با ربات‌های علمی-تخیلی فاصله داریم؟ نه لزوما، چرا که توسعه تکنولوژی با سرعت چشمگیر، این روند را تسریع کرده است.

()