مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 508منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006195 07:34:00 | 1396/6/6

شرکت تسلا مدتی است سیستم‌های تامین برق خانگی موسوم به پاوروال عرضه می‌کند که متشکل از باتری‌های قابل شارژ مجدد لیتیومی است.

با استفاده از پاوروال می‌توان برق مورد نیاز منازل را تامین کرد و انرژی خورشیدی را برای استفاده شبانه در منازل ذخیره‌سازی کرد.
اما همه شهروندان از بودجه کافی برای خرید پاوروال برخوردار نیستند و لذا استفاده از باتری‌های بازیافت شده لپ‌تاپ‌ها می‌تواند جایگزینی مناسب برای پاوروال‌های گران‌قیمت محسوب شود.
قیمت پاوروال در بازار ۵۵۰۰ دلار است و لذا گزینه‌ای مناسب برای استفاده عموم تلقی نمی‌شود. با استفاده از مجموعه‌ای از باتری‌های لپ‌تاپ‌ها می‌توان به میزان کافی انرژی برق برای تامین نیاز منازل ذخیره کرد و نکته مهم این است که این روش به اندازه استفاده از پاوروال‌های ساخت تسلا کارآیی دارد.
جو ویلیامز یکی از محققانی است که با استفاده از مجموعه‌ای از باتری‌های بازیافت شده لپ‌تاپ‌ها یک پاوروال خانگی ساخته و می‌گوید از این طریق به راحتی توانسته برق مورد نیاز در منزلش را تامین کند.
در حالی‌که پاوروال تسلا قادر به تامین ۱۴ کیلووات ساعت انرژی است، نمونه‌های شخصی تولید شده توسط محققان توانسته‌اند تا ۲۸ کیلووات ساعت انرژی فراهم آورند. این رقم در مورد پاوروال تولیدی پیتر ماتیوس به ۴۰ کیلووات ساعت انرژی هم رسیده است.

برای تولید چنین پاوروال‌های قدرتمندی از ۱۸۶۵۰ باتری لیتیومی بازیافتی استفاده شده و با توجه به اینکه هزینه خرید هر یک از این باتری‌ها از ۵ دلار فراتر نمی‌رود، می‌توان بسته به توان اقتصادی هر فرد پاوروال‌های خانگی طراحی کرد.

امروزه ۹۵ درصد از باتری‌های لیتیومی لپ‌تاپ‌ها بعد از مستعمل شدن در امریکا بازیافت نشده و دور انداخته می‌شوند و در صورت استفاده مجدد از آنها منبعی مناسب برای کاربرد انرژی خورشیدی در قالب پاوروال فراهم می‌آید.

()