مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 738منبع: ايرنا
کد خبر : 10006183 07:09:00 | 1396/6/4

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، گفت:‌ پس از اجرایی شدن برجام، قرارداد 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های جدید منعقد شد.

«محسن طرزطلب» در آستانه فرارسیدن هفته دولت، افزود: در گذشته سرمایه‌گذاری برای احداث تولید نیروگاه حرارتی روند نزولی به خود گرفته بود.
وی ادامه داد: با اقدامات دولت یازدهم این روند بر خلاف گذشته رشدی مثبت را در پیش گرفت، به طوری‌که پس از برجام 6 میلیارد دلار قرارداد برای احداث نیروگاه به شرط تامین مالی خارجی منعقد شده است.
طرزطلب اظهارامیدواری کرد که اجرای این پروژه‌ها از سال 97 و در سه سال پایانی برنامه ششم توسعه، عملیاتی شود.
وی گفت: در دولت دوازدهم نیز به دنبال جذب سرمایه خارجی و داخلی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید هستیم.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی بر لزوم تلاش هر چه بیشتر برای تامین منابع مالی نیروگاه‌ها تاکید کرد و گفت: فقط برای حوزه تولید نیازمند سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هستیم بنابراین لازم است تا از همه توان خود برای جذب هر چه بیشتر سرمایه داخلی و خارجی استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: به دنبال این هستیم که راندمان واحدهای جدید نیروگاهی را به بیش از 55 درصد برسانیم و به ظرفیت اسمی چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید در سال دست پیدا کنیم.

** دستیابی نیروگاه‌های حرارتی به ضریب آمادگی 99 درصدی
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه ضریب آمادگی نیروگاه‌ها در زمان اوج مصرف نسبت به گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است، گفت:‌ امسال ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی به بیش از 99 درصد رسیده و نیروگاه‌ها توانسته‌اند در زمان نیاز با تولید برق مطمئن و پایدار خدمات لازم را به مشترکان خود ارایه کنند.
وی با اشاره به اینکه توان تولید نیروگاه‌ها در دولت دهم روندی نزولی پیدا کرده بود، ادامه داد: از سال 92 با ساخت نیروگاه‌های جدید توان تولید این مراکز افزایش پیدا کرده و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته از هم‌اکنون تا پیک سال 97 به سه هزار مگاوات نیروگاه جدید دست پیدا خواهیم کرد و این رقم در سال 98 به چهار هزار و 300 مگاوات خواهد رسید.
چندی پیش معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در چهار سال فعالیت دولت یازدهم، 54 واحد نیروگاهی جدید به بهره‌برداری رسید و به این ترتیب هشت هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور اضافه شد.
«هوشنگ فلاحتیان» اضافه کرد: با بهره‌برداری از این 54 واحد نیروگاهی، ظرفیت نیروگاه‌های کشور به مرز 77 هزار مگاوات رسید.
به گفته وی، برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پیش از تابستان 1397، چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید به شبکه تولید برق کشور اضافه شود و ظرفیت نیروگاه‌های کشور به 80 هزار مگاوات برسد.

()