مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 650منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006102 12:29:00 | 1396/5/19

دانش‌آموزان در پژوهش‌سرای شهید طاهر اسدنیا، نوک یک مداد گرافیتی را تبدیل به یک منبع نور کردند.

در گذشته‌های دور، پیش از آن که ادیسون، لامپ رشته‌ای را اختراع کند، نور و داشتن یک چراغ همیشه روشن در ظلمات شب، رویایی بیش نبود! امروز هم با رفتن برق، دنیای ما به همان تاریکی گذشته برمی‌گردد و با چند شمع و یا چراغ گازی برای مدتی از تاریکی رهایی پیدا می‌کند.
در آن دوران کشف ادیسون یک اتفاق جهانی بود که تمام مردم را متحیر کرد، اما امروزه یک دانش‌آموز دبیرستانی هم می‌تواند با استفاده از علم و ابزار انرژی الکتریکی، انرژی نورانی تولید کند.
یکی از گروه‌های برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت ابن‌هیثم، با انجام آزمایشی با استفاده از نوک مداد که از جنس گرافیت است، سیم و باتری ماشین، انرژی الکتریکی را تبدیل به انرژی نورانی کردند.
محمدنبی سلطانی‌نژاد، محمد فتح‌آبادی و علیرضا میرزایی از پژوهش‌سرای شهید طاهر اسدی‌نیا، استان مرکزی اعضای تیم تولید نور از نوک مداد هستند.

در این آزمایش نوک مداد که از جنس گرافیت است را توسط دو سیم رابط به باتری ماشین وصل شده، جریان الکتریکی از باتری، سیم و نوک مداد عبور کرده و باعث گرم شدن نوک مداد می‌شود تا حدی که نوک مداد شروع به نورافشانی می‌کند.

به علت دمای زیاد نوک مداد، نور تابشی از آن تقریبا به رنگ سفید است، البته بعد از مدت کوتاهی بر اثر گرمای زیاد ایجاد شده و اکسید شدن نوک مداد، گرافیت به مرور زمان متلاشی می‌شود. در این آزمایش انرژی الکتریکی به انرژی نورانی تبدیل شده است؛ در واقع یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید انرژی نورانی استفاده از انرژی الکتریکی است. (مثل انواع لامپ‌های مختلف).
مسابقه دانش­‌آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم از برنامه‌های جانبی جایزه مصطفی(ص) است که هر ساله در قالب نمایش علمی با ساخت فیلم­‌های ۶۰ ثانیه­‌ای از هرگونه آزمایش علمی و در سطح دانش‌آموزان برخی کشورهای منطقه برگزار می‌شود.

()