مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,19 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 423منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006101 12:22:00 | 1396/5/19

محققان دانشگاهی الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که با کمک امواج رادیویی خواب فرد را رصد می‌کند.

دانشمندان راهی غیر تهاجمی برای مطالعه خواب افراد پیدا کرده‌اند که نیازمند اتصال حسگرهای متعدد و آزار دهنده به کاربر نیست.

درهمین راستا محققان دانشگاه MIT و  بیمارستان ماساچوست جنرال، الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که با کمک امواج رادیویی خواب بیمار را ردیابی می‌کند.

این الگوریتم درون دستگاهی به کوچکی یک لپتاپ طراحی شده که سیگنال‌های رادیویی اطراف فرد را تحلیل می‌کند و آنها را برای ردیابی عمق و حرکات سریع چشم در مراحل مختلف خواب می‌سنجد. البته این دستگاه باید فاصله کمی تا کاربر داشته باشد.
تا به امروز هیچ راه مناسبی برای رصد خواب افراد و تشخیص مشکلات آن وجود نداشت. روش‌های موجود نیز شامل چسباندن الکترودها و حسگرهای مختلف به بیمار هنگام خواب بود. این امر حتی بیش از پیش خواب بیمار را مختل می‌کرد و از توانایی پزشکان برای درک دقیق این مشکل می‌کاست. اما الگوریتم جدید هوش مصنوعی این مشکل را به‌طور کامل حل می‌کند.
دینا کاتابی یکی از محققان رهبر این پروژه می‌گوید: تصور کنید روتر وای‌فای خانه می‌داند شما چه زمان رویا می‌بینید یا اینکه بتواند خواب عمیق شما را رصد کند.  ما تصمیم داریم حسگرهای بهداشتی بسازیم که بتوانند سیگنال‌های فیزیولوژی و شاخص‌های مهم سلامتی را بدون تغییری در رفتار کاربر رصد کنند.
دینا کاتابی، اندرو و ارنا ویتربی استادان مهندسی الکترونیک و علوم رایانه‌ای این تحقیق را انجام داده‌اند.

()