مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 532منبع: ايرنا
کد خبر : 10006067 07:57:00 | 1396/5/14

کارشناسان هشدار دادند گرمایش زمین باعث کاهش میزان پروتئین موجود در محصولات کشاورزی بخصوص «غلات» می‌شود.

 بالارفتن میزان سطح «دی‌اکسیدکربن» با گرمایش زمین، باعث کاهش چشمگیر مقدار پروتئین موجود درغلات می‌شود، که این امر منجر به آسیب‌پذیری جامعه بشری و خطر افزایش مرگ زودهنگام می‌شود.

خبرگزاری فرانسه درادامه نوشت: پژوهشگران گفته‌اند هنوز نمی‌دانند چرا و چگونه انتشار دی‌اکسیدکربن باعث کاهش میزان پروتئین و دیگر ارزش‌های غذایی در گیاهان می‌شود، اما این معما می‌تواند پیامدهای مخربی برای کره زمین به دنبال داشته باشد.
بنابراین گزارش، نتایج این تحقیق که از سوی نشریه (Environmental Research Letters) انتشار یافته، نشان می‌دهد که بالغ بر 150 میلیون نفر در سراسرجهان تا سال 2050 میلادی به دلیل افزایش میزان دی‌اکسید کربن در جو کره زمین با خطر کمبود پروتئین مواجه‌اند.
خبرگزاری فرانسه افزود:این نخستین تحقیق صورت گرفته دراین زمینه بوده که توسط پژوهشگران دانشگاه «هاروارد» درباره تاثیرات گرمایش زمین به عمل آمده است.
این گزارش می‌افزاید: نبود پروتئین لازم در غلات منجر به توقف رشد، افزایش بیماری و مرگ‌های زودهنگام خواهد شد.
نتایج این تحقیق حاکی است که پروتئین تنها ارزش غذایی نیست که در پی افزایش میزان دی‌اکسیدکربن، در غلات و محصولات کشاورزی کاهش می‌یابد بلکه دیگر مواد معدنی چون «روی» (zinc) و «آهن» نیز در آنها کاسته خواهد شد.
تحقیقات حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد تا سال 2050 میلادی که بالاترین سطح دی‌اکسیدکربن در اتمسفر در پی گرمایش زمین برآورد می‌شود، میزان پروتئین موجود در برنج 7.6(هفت وشش دهم)،«جو» 14.6 (چهارده و شش دهم)، گندم 7.8 (هفت و هشت دهم) و سیب‌زمینی 6.4 (شش و چهار دهم) درصد کاهش خواهد یافت.
این گزارش می‌گوید: چنانچه سطح دی‌اکسیدکربن بنابر آنچه که پیش‌بینی شده افزایش یابد، جمعیت 18 کشور جهان تا سال 2050 میلادی، بیش از پنج درصد رژیم پروتیئنی خود را به دلیل افت ارزش غذایی در غلاتی مانند برنج، گندم و دیگر محصولات کشاورزی، از دست خواهند داد.
 زمانی که دونالد ترامپ در مورخ اول ژوئن 2017 برابر با 11 خردادماه 1396 در کاخ سفید تصمیم خود به‌عنوان ريیس جمهوری امریکا مبنی بر خروج از توافق آب و هوایی پاریس رااعلام کرد با نشان دادن انگشت دست خود گفت ، تغییرات آب و هوایی تاثیر اندکی بر گرمایش زمین دارد.
این در حالی است که دانشمندان نسب به بیشتر بودن این عواقب از پیش‌بینی‌های کنونی بارها هشدار داده‌اند.

()