مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 648منبع: انرژي امروز
کد خبر : 10006066 07:44:00 | 1396/5/14

جدیدترین خروجی آزمایشگاه پیشرفته تحقیقاتی مونشات (Moonshot)، راهکاری برای حل مشکل ذخیره‌سازی انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر است. در این سیستم از مخازن بزرگ نمک به همراه ضد یخ (یا دیگر مایعات هیدروکربنی) برای تولید و ذخیره‌سازی انرژی استفاده می‌شود.

این سیستم، انرژی را به شکل برق دریافت کرده و آن را به جریان‌های مجزای هوای سرد و گرم تبدیل می‌نماید. هوای داغ باعث گرم شدن نمک شده و هوای سرد نیز ضدیخ را خنک می‌سازد، چیزی شبیه وضعیتی که در یخچال‌ها داریم.
پس از انجام فرآیند ذخیره‌سازی فوق، دانش مهندسی هوافضا و موتورهای جت به کمک بازیابی انرژی می‌آیند. با فشردن یک دکمه، فرآیند فوق برعکس شده و هوای گرم و سرد به سمت یکدیگر هجوم می‌آورند. این کار، جریان هوای شدیدی را ایجاد می‌کند که می‌تواند توربین‌ها را چرخانده و برق تولید نماید.
نمک قابلیت نگهداری انرژی را تا چند روز دارد، به همین دلیل شرکت‌ها می‌توانند تولید برق اضافه نیروگاه‌های بادی و پنل‌های خورشیدی را در آنها ذخیره نمایند.
بلومبرگ می‌گوید فقط در ایالت کالیفرنیای امریکا در سال جاری بیش از ۳۰۰ هزار مگاوات برق مازاد (معادل مصرف ده‌ها هزار خانوار) از منابع تجدیدپذیر هدر رفته است.
البته این پروژه هنوز به‌صورت حرفه‌ای دنبال نمی‌شود، اما تیم تحقیقاتی گوگل، انباری را در سیلیکون ولی به همین موضوع اختصاص داده و به دنبال شرکای تجاری‌ست تا نمونه اولیه کاربردی از آن را وارد شبکه برق‌رسانی نماید.
در هر صورت، ذخیره‌سازی انرژی با استفاده از نمک، به مراتب ارزان‌تر از باتری‌های لیتیوم-یونی خواهد بود و شاید این پروژه بتواند در آینده شکل واقعیت به خود بگیرد.

()