مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 462منبع: ايرنا
کد خبر : 10006052 08:31:00 | 1396/5/11

بر اساس یک طرح تحقیاتی که متخصصان و کارشناسان چینی در دست اجرا دارند، این کشور برای آنکه میزان جرم و جنایت را کاهش داده و قبل از وقوع آن را پیش‌بینی کند، بهره‌گیری از نوعی سیستم هوش مصنوعی را در دستور کار قرار داده است.

در این طرح که از ترکیب فناوری تشخیص چهره افراد و هوش مصنوعی استفاده می‌شود این امکان را به مسوولان و دستگاه‌های امنیتی کشور چین می‌دهد که افراد خاطی را که قرار است در آینده مرتکب جرم و جنایت شوند، شناسایی کنند.

این طرح همچنین این امکان را فراهم می‌سازد که با استفاده از فناوری مورد اشاره و زیر نظر داشتن رفتار افراد، عزم و اراده آنان برای ارتکاب جنایت در زمان مشخص معلوم شود.
این طرح تحقیقاتی بر اساس اعلام رسانه‌های چینی توسط شرکت کلاود واک (Cloud Walk) که در شهر گوانگ‌ژو در استان گوانگ دونگ واقع شده در حال انجام است.
این سیستم ارزشیابی با اطلاعات وسیعی که بر اساس محل تردد هر فرد و رفتار آنان در اختیار دارد می‌تواند کمک‌های ارزشمندی در خصوص فعالیت گروه‌های مشکوک و مظنون حتی گروه‌های تروریستی به پلیس و نیروهای امنیتی ارايه دهد.
وی افزود: بهره‌گیری از سیستم هوش مصنوعی حتی می‌تواند تعیین کند که احتمالا فرد مورد نظر چگونه دست به جنایت خواهد زد.
در این سیستم حتی سابقه فرد، شغل، میزان درآمد و نوع مسافرت‌هایی که تاکنون انجام داده، می‌تواند متغیرهایی در مورد درجه جنایتی که احتمالا از او سر می‌زند، مشخص کند.
گفته می‌شود، به‌منظور هر چه بهتر اجرا شدن این طرح در حال حاضر بانک اطلاعات 50 شهر و استان کشور چین توسط نهادهای ذیربط در اختیار شرکت «کلاود واک» مجری این طرح قرار گرفته است.
معاون وزیر علوم و فنون چین همچنین گفت که هوش مصنوعی به‌عنوان یک عملکرد کلیدی در پیش‌بینی جرم برای دولت بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود.
«لی» گفت که اگر ما به خوبی از سیستم‌ها و امکانات هوشمند خود استفاده کنیم، می‌توانیم پیش از وقوع جرم و جنایت آن را پیش‌بینی و از وقوع آن جلوگیری کنیم و از همه مهم‌تر اینکه با این روش می‌توان به مقابله با پدیده تروریسم که همه قربانی آن هستند به شکل هوشمند مقابله کرد.
چین از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که به لحاظ داشتن جمعیت قابل توجه و زیاد، همواره به دنبال یافتن راهکارهایی برای کاهش جرم و جنایت و حتی پیش‌بینی وقوع آنها است.
در همین راستا در بیشتر اماکن، مراکز تجاری، پارک‌ها و خیابان‌های شهرهای مختلف چین به‌ویژه در شهر پکن پایتخت این کشور، با نصب دوربین‌های مدار بسته، کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد.
با این حال اعلام شده که با کمک سیستم هوش مصنوعی، می‌توان به راحتی مشخص کرد که در چه نقاطی از شهر نیاز به نصب دوربین‌های مدار بسته بوده و چه مناطقی نیازی به چنین تجهیزاتی ندارند.
در حال حاضر 176 میلیون نقطه در چین با هدف اجرای چنین طرحی دوربین مدار بسته کارگذاری شده است.

()