مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 897منبع: برق نيوز
کد خبر : 10006039 08:43:00 | 1396/5/9

در سه روز اخیر، حدود ۳۰ نفر از نیروهای عملیاتی تولید برق در نیروگاه‌های جنوب ایران در استان‌های خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از شدت گرما و سختی کار در شرایط محیطی نیروگاه، راهی بیمارستان شده‌اند.

در شرایطی که روز گذشته دوباره شاهد عبور پیک مصرف برق از مرز ۵۵ هزار مگاوات و قرارگرفتن شبکه برق سراسری کشور در وضعیت هشدار بودیم، نیروهای عملیاتی صنعت برق کشور در بخش تولید و در واحدهای نیروگاهی، هم گرمای هوا را تحمل می‌کنند و هم گرمای بیش از حد محیط کار در واحدهای حرارتی را به جان خریده اند.
آخرین وضعیت نیروگاه‌های کشور نشان می‌دهد این واحدهای حرارتی با حداکثر ظرفیت ممکن، در مدار بهره‌برداری هستند؛ اما افزایش کم سابقه دمای هوا وضعیت کار در نیروگاه‌ها را بسیار مشکل کرده است.
 در نیروگاه‌های بسیاری از نقاط کشور به ویژه نیروگاه‌های جنوبی ایران، دمای هوا و دمای محیط کار به اندازه‌ای بالاست که تلاش شده با در دسترس بودن کمپرسورهای یخ و حتی شربت آبلیمو، از گرمازدگی و از حال رفتن نیروهای عملیاتی جلوگیری شود.
در این شرایط ممکن است برخی از تجهیزات نیاز به نشت‌یابی و تعمیر و برخی نیازمند حضور نیروهای عملیاتی برای تست و انجام چک‌های لازم داشته باشند.
 در این شرایط، دمای هوای واحدهایی که تا چند دقیقه قبل در مدار بهره‌برداری بودند بسیار بالاست و در شرایط عادی و دیگر روزهای سال، اگر نیاز به نشت‌یابی و یا تعمیر و جایگزینی قطعه‌ای باشد، زمان لازم را برای از مدار خارج بودن واحد و خنک شدن آن اختصاص می‌دهند تا در زمان خنک بودن تجهیزات، کار تعمیراتی را روی آ‌نها انجام دهند تا در این روز‌ها به دلیل نیاز در مدار بودن تمامی واحدها، در صورت ضرورت انجام تعمیرات و یا بازرسی، در همان دمای محیطی بالا اقدام به انجام تعمیرات و بازرسی‌های لازم می‌شود.

بررسی‌ها حاکی از این است که در سه روز اخیر، حدود ۳۰ نفر از نیروهای عملیاتی تولید برق در نیروگاه‌های جنوب ایران در استان‌های خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از شدت گرما و سختی کار در شرایط محیطی نیروگاه، راهی بیمارستان شده‌اند که برخی به صورت سرپایی و برخی با بستری در بیمارستان، مراحل درمان را طی می‌کنند.

در شرایطی که تولید برق کشور برای جلوگیری از بروز خاموشی، با جان فشانی نیروهای عملیاتی در حال انجام است، بهتر است مردم با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق، شرایط برق‌رسانی به تمامی نقاط کشور را برای متخصصان این صنعت آسان‌تر کنند.
()