مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,25 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 757منبع: ايرنا
کد خبر : 10006029 08:10:00 | 1396/5/7

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در طول چهار سال گذشته با ایجاد نیروگاه‌های تولید برق حداقل 8 هزار مگاوات برق وارد شبکه سراسری کرده‌ایم.

هوشنگ فلاحتیان عصر پنجشنبه در آیین افتتاحیه پست 400 کیلوولت در بهرمان نوق رفسنجان اظهار کرد: سهم استان کرمان از این هشت هزار مگاوات نیروگاه برق در کشور، یک‌هزار مگاوات بوده است.

وی افزود: در سطح استان کرمان به نحو قابل توجهی تراز مصرف برق در سه سال پیش منفی بوده که در حال حاضر بیش از 300 مگاوات صادرات برق از استان کرمان به استان‌های پیرامونش انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: در مدت یاد شده ظرفیت شبکه‌های انتقال و فوق توزیع استان در بخش پست‌ها به 3 هزار مگاوات آمپر افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به کاهش تلفات برق در شمال استان و جنوب استان کرمان بیان کرد: در جنوب استان کرمان بالای 20 درصد تلفات برق بوده که این رقم به 13 درصد کاهش پیدا کرده و به کمتر از 10 درصد خواهد رسید، در شمال استان کرمان هم تلفات برق بالای 15 درصد بوده که به 10 و نیم درصد رسیده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: امسال سال بی‌نظیری در کل صنعت برق کشور به علت وجود گرمای بسیار زیاد در مناطق مختلف کشور و تغییر اقلیمی را تجربه می‌کنیم به طوری‌که امسال پیک بار شبکه سراسری کل کشور به میزان 55 هزار مگاوات رسیده که نسبت به سال گذشته 2800 مگاوات پیک بار افزایش داشتیم.
وی افزود: در سه ماهه نخست امسال رشد مصرف برق در کشور 10درصد و رشد مصرف برق در صنایع 12 درصد بوده است، برخی مناطق کشور امسال افزایش مصرف برق را 16 درصد به دلیل وجود گرمای 55 تا 56 درجه شاهد بودیم.
فلاحتیان گفت: بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور در استان کرمان ایجاد شده که تاکنون بالاتر از این رقم در ایران نداشتیم به طوری‌که در زمستان گذشته در شهرستان همدان 14 مگاوات نیروگاه فتوولتاییک وارد مدار کردیم و در اردیبهشت امسال در اصفهان نیروگاه 10 مگاوات وارد سیستم برق کشور شد.
وی ادامه داد: در شروع کار دولت فعلی کل نیروگاه‌های تجدیدپذیر از جمله خورشیدی که 165 مگاوات در کل تاریخ ایران داشتیم این رقم به 360 مگاوات رسیده و تا پایان امسال به 700 مگاوات خواهد رسید و در تلاشیم تا بخش عمده برق کشور را از ناحیه نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌دست آوریم زیرا آثار زیست محیطی سوخت‌های فسیلی جبران‌ناپذیر است.
وی ادامه داد: در استان کرمان در طول چهار سال گذشته حدود 40 هزار میلیارد ریال زیرساخت‌های برق ایجاد کردیم و در سال گذشته حداکثر پیک بار در استان کرمان رقمی زیر 2 هزار مگاوات بوده که امسال به 2 هزار و 280 مگاوات رسیده است.
وی با اشاره به اینکه سطح آب‌های زیرزمین در کل کشور هرساله پایین می‌رود اظهار کرد: باید با فناوری و تکنولوژی‌های جدید آب را بهینه ساخت و بخشی از این اجرای آبیاری‌های نوین به برق نیاز دارد این یعنی اینکه ایجاد شبکه‌های برق در رفسنجان ضرورت دارد تا هم محصول افزایش یابد هم مصرف آب بهینه شود.
فرماندار رفسنجان هم در این آیین گفت: یکی از امکانات مورد نیاز برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اجرای واحدهای صنعتی تامین برق و انرژی است.
حمید ملانوری با اشاره به اینکه در رفسنجان بیش از 98 درصد شبکه‌های گاز اجرا شده اظهار کرد: وسعت رفسنجان بسیار بزرگ است و برخی مناطق رفسنجان فاقد شبکه برق هستند و برخی افراد هم نمی‌توانند امتیاز برق خریداری کنند.
در ادامه علی‌اصغر نصراللهی مدیرکل برق منطقه‌ای استان کرمان هم راه‌اندازی این پست 400 کیلو ولت در منطقه نوق را موثر دانست و گفت: زیرساختی است که ارتباط بین یزد و نیروگاه کرمان را مهیا می‌کند.
وی افزود: این پروژه با 45 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و نیروهای بهره‌برداری هم در راه‌اندازی این پست یاری کردند که کمال را تشکر داریم.
مسوول پست‌های ناحیه رفسنجان هم گفت: این پست 400 کیلو ولتی بهرمان ارتباط بین خطوط انتقال نیروگاه باغین و پست نخلستان یزد را برقرار می‌کند ضمن اینکه افت ولتاژ منطقه را جبران و قسمتی از بار مصرف کننده‌های منطقه نوق را نیز تامین می‌کند.
ابوالفضل جباری با اشاره به اینکه هزینه به کار رفته در این پروژه 45 میلیارد تومان از اعتبارات ملی است خاطرنشان کرد: هدف اصلی ایجاد پست‌ها ارتباط شبکه‌های 400 ولتی کل کشور است که رفع افت ولتاژ و تامین بار قسمتی از منطقه را بر عهده دارند.
رفسنجان در یکصدکیلومتری شمال کرمان قرار دارد.

()