مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 788منبع: ايرنا
کد خبر : 10006014 07:21:00 | 1396/5/4

وزیر نیرو به ساخت سه نیروگاه بزرگ تولید برق در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: ظرفیت این نیروگاه‌ها هزار و 420 مگاوات است که این ظرفیت به زودی به شبکه برقی کشور اضافه می‌شود.

حمید چیت‌چیان در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور معاون اول ريیس جمهوری در سرسرای شهدای دولت استانداری برگزار شد، افزود: این نیروگاه‌ها شامل داریان با ظرفیت 210 مگاوات برق که تا 2 ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، زاگرس با ظرفیت 320 مگاوات و دالاهو با ظرفیت 900 مگاوات است که در آینده نزدیک به ظرفیت استان کرمانشاه اضافه می‌شود.

به گفته وزیر نیرو، اکنون هزار و 405 مگاوات برق در استان کرمانشاه تولید می‌شود که با احتساب 500 مگاواتی که به کشور عراق صادر می‌شود، میزان مصرف برق این استان هزار و 280 مگاوات است که هم اکنون میزان تولید برق بیش از میزان مصرف آن است.
او در تشریح اجرای سامانه سردسیری در استان کرمانشاه نیز گفت: برای دسترسی به منابع این سامانه ابتدا باید 2 سد احداث شود و سپس ارتفاع آب برای رسیدن به استان کرمانشاه به هزار متر پمپاژ شود که برای انجام آن به انرژی زیادی نیاز است که براساس ارزیابی‌هایی که انجام داده‌ایم هیچ محصول کشاورزی وجود ندارد که بتواند جبران این هزینه‌ها را بکند و از این رو اجرای این طرح برای بخش کشاورزی به صرفه نیست.
وی اما گفت که اجرای طرح سردسیری برای اختصاص آب آن به بخش صنعت امکان‌پذیر است به شرط آنکه هر صنعتی که آمادگی دارد خودش هزینه‌های انتقال آب را بپردازد ما آب مورد نیاز آنها را تامین می‌کنیم.
چیت‌چیان در مورد درخواست نمایندگان استان کرمانشاه برای احداث سد در استان گفت: در ساخت سدها به مسایل زیادی از جمله توجیه فنی و تطبیق آن با مسایل زیست محیطی توجه می‌کنیم و توجیه‌پذیری تمام سدها یکسان نیست و از این رو در جایی که توجیه نداشته باشد، سد احداث نمی‌کنیم.
به گفته او، در دولت یازدهم 34 سد در کشور ساخته شده که پنج سد آن در استان کرمانشاه بوده است.
وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی در نیمه غربی کرمانشاه زیاد است، گفت: در نیمه غربی استان به هر میزانی که بخش صنعت درخواست کند آب در اختیار این بخش قرار می‌دهیم اما در نیمه شرقی سرمایه‌گذاران باید هزینه انتقال آب را متقبل شوند.
وی تاکید کرد اگر آب تامین شده در استان در بخش صنعت مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند شغل‌های بیشتری را ایجاد کند.

()