مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1243منبع: شماره 83 امواج‌برتر نویسنده: غلامرضا يزداني شواكند
کد خبر : 10006003 14:29:00 | 1396/5/1

شاید انتخابات شوراهای شهر و روستا و اهمیت آن در هم‌زماني انتخابات رياست جمهوري به حاشيه رفته‌ باشد اما اين موضوع چيزي از اهميت نقش شوراها نخواهد كاست و از زاويه‌اي ديگر هم‌زماني اين انتخابات مي‌تواند نشانگر اهميت انتخابات شوراها باشد.
انتخاب شهردار كه از وظايف ابتدايي شوراي شهر است و نگاهي به نقش ويژه شهردار در اداره امور شهرها در ايران و ديگر شهرهاي دنيا به‌ويژه كلان‌شهرها و پس از آن سياست‌گذاري براي اداره امور شهري اهميت نقش شوراها را در بخش‌هاي اجرايي دوچندان مي‌نماياند.
اگر دغدغه‌هاي زيست‌محيطي، آلودگي هواي شهرها، اهميت زيرساخت‌هاي حمل و نقل پاك، شهر هوشمند و اهميت روش‌هاي تامين انرژي در جامعه به يك مطالبه و خواست مهم تبديل مي‌شد، نمود آن‌ها بايد در تبليغات كانديداهاي شوراي شهر بيشتر مشاهده مي‌شد اما بيش از اجراي چنين برنامه‌هايي، گرايش سياسي و تعلق به جريان‌هاي فكري تعيين‌كننده بود.
بي‌توجهي به آينده‌نگري در زيرساخت‌هاي مهم شهري علاوه بر تحميل هزينه‌هاي كلان و چندباره كاري، ايجاد زحمت براي شهروندان و دردسر براي مديران شهري را به دنبال داشته و بر مبلمان شهري نيز تاثير گذاشته است، چشم‌اندازهاي زيباي شهري را از بين برده است و بسياري شهرها را از محلي براي زندگي به محلي براي تنازع بقا تبديل نموده است. توسعه‌ي پايدار شهري به معناي ساختن شهري است كه بدون آسيب به مهم‌ترين زيرساخت‌هاي حيات، مهم‌ترين زيرساخت‌هاي شهري را فراهم نمايد.


نقش شهرداري‌ها و متوليان شهرسازي در حوزه برق و انرژي و استفاده از فناوري‌هاي نوين از جمله مسايلي است كه يا مورد توجه جدي قرار نگرفته است يا به‌كلي مورد غفلت واقع شده است. نگاهي به گذشته تاريخ صنعت برق، نقش شهرداري‌ها را در تامين برق آشكار مي‌كند. قبل از شكل‌گيري سازمان يا وزارت‌خانه‌اي كه متولي توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي باشد، اين شهرداري‌ها بودند كه وظيفه تامين انرژي شهري را برعهده داشتند و اكنون اگر چه هماهنگي نسبي بين نهادهاي مختلف در اين زمينه وجود دارد اما به‌نظر مي‌رسد اين هماهنگي به اندازه‌ي كافي نتوانسته‌است چالش‌هاي پيش‌روي حال و آينده شهرها را از ميان بردارد. نياز به كانال‌هاي انرژي در نقاط مختلف شهرها و برچيده شدن دكل‌هاي انتقال و توزيع انرژي، موضوعي نيست كه وزارت نيرو به تنهايي در آن موفق شود و تامين انرژي براي بسياري از زيرساخت‌هايي كه شهرداري مسوول ايجاد آن است بدون هماهنگي ساير بخش‌ها امكان‌پذير نيست. بر اساس ملاحظات ايمني و شهرسازي بسياري از دكل‌ها و پايه‌هاي برق جايي در كناره بزرگراه‌ها و خيابان‌ها يا نزديكي فرودگاه‌ها ندارند و بسياري از پست‌هاي برق، به دليل نبود بودجه‌هاي لازم و براي صرفه‌جويي در هزينه‌هاي ساخت، چهره‌ي شهرها را زشت ساخته و مبلمان شهري را به هم ريخته است و حتي در پاره‌اي از موارد معامله‌هايي براي احداث يك شبكه‌ي برق فشار قوي بين نهادها و سازمان‌هاي مربوطه صورت گرفته است تا ايمني شهروندان و زيبايي معماري شهرها با واگذاري برخي امتيازات تهاتر شود.
نورپردازي چه در مورد نورپردازي‌هاي محيطي و بزرگراه‌ها و خيابان‌ها و چه نماي ساختمان‌ها و پارك‌ها و ديگر فضاهاي عمومي جزيي از معماري شهري است، بسياري از شهرها از آلودگي نوري رنج مي‌برند. در نقاطي از شهر شدت روشنايي خيرگي چشم و هدررفت انرژي را به همراه دارد و در گوشه‌اي ديگر نبود نوركافي امنيت و ايمني را به مخاطره انداخته است. در اين زمينه كدام نهاد بايد پاسخگو باشد؟


روش‌هاي توليد انرژي پاك مانند انرژي باد و خورشيد و روش‌هاي ديگر مانند توليد انرژي از زباله و زيست‌توده‌ها مدت‌ها است كه در كشورهاي توسعه يافته به يك مساله مهم شهري تبديل شده است. وقتي قرار باشد ميكروتوربين‌هاي بادي و پنل‌هاي خورشيدي بر در و ديوار و سقف ساختمان‌هاي شهري جاي بگيرند، كدام نهاد يا سازمان بايد پيش‌قدم شود و قبل از اين‌كه اين زيرساخت‌هاي انرژي به نمايي از ساختمان‌ها تبديل شود، آيين‌نامه‌هاي مربوط به آن را تدوين نمايد و براي استفاده از انرژي پاك در شهرها فرهنگ‌سازي و برنامه‌ريزي نمايد؟ آيا مي‌توان از وزارت نيرو براي زيباسازي شهرها هم به اندازه شهرداري انتظار داشت؟
شهرهاي هوشمند با توجه به ساختارهاي نوين زندگي، ضرورتي براي ادامه زندگي انسان همراه با رفاه به‌شمار مي‌روند. نگاهي به الزامات، نيازها و ضرورت‌هاي شهرهاي هوشمند، به درستي روشن مي‌سازد كه سهم هر يك از نهادهاي محلي و كشوري در اين راستا چه مقدار خواهد بود. برافراشته شدن دكل‌هاي مخابراتي و آنتن‌هاي بي‌تي‌اس بر فراز ساختمان‌هاي مسكوني با چشم‌اندازي نازيبا نتيجه ورود فناوري‌هاي نوين در نبود برنامه‌ريزي لازم به شهرها و روستاها است.


در چنين شرايطي است كه اگر يكي از زيرساخت‌هاي شهري به مخاطره مي‌افتد و بروز مشكلي زندگي مردم جامعه را در گوشه‌اي از شهر سخت مي‌نمايد، هر يك گناه را متوجه ديگري مي‌داند و وقتي موضوع تبديل به يك بحران اجتماعي مي‌شود، هر يك به نحوي در رفع موقت مشكل مي‌كوشد و پس از آن بدون حل ريشه‌اي مشكل، همه صحنه را ترك مي‌كنند تا زماني‌كه بروز دوباره مشكل يا بروز مشكل در نقطه‌اي ديگر مسوولان محترم را در نقطه‌اي گرد هم آورد تا با بازديدهاي ميداني خود اندكي از درد اجتماع بكاهند.


به نظر مي‌رسد بيش و پيش از آن كه دولت بخواهد بر مسايل و نيازهاي شهري تمركز كند، شهرداري‌ها بايد نيازها را شناسايي و براي رفع آن اقدام نمايند يا به‌عنوان مطالبه عمومي و به نمايندگي از شهر و شهروندان، از دولت و نهادهاي مسوول انجام آن را بخواهند. شهرداري‌ها فقط مسوول فضاي سبز و جمع‌‌آوري زباله و ساماندهي شغل‌ها و متولي ميدان‌ها و خيابان‌ها نيستند. شهرداري‌ها و پيش از آن شوراهاي شهر مسوول برنامه‌ريزي صحيح و آينده‌نگرانه براي زندگي كم دغدغه مردم در شهرها هستند. عرصه شهرها محلي براي آمد و شد خودروها و انسان‌‌ها نيست. محلي براي رشد و بالندگي است. رشد و بالندگي‌اي كه نه تنها انسان‌ها بلكه همه‌ي آن‌چه در عرصه شهر حضور دارد را شامل مي‌شود و شوراي شهر در نقش «دولت‌شهر» بايد براي همه‌ي آن‌ها برنامه‌ريزي مناسب داشته باشد. پايه‌هاي تمدن و شهرنشيني امروز بر فناوري‌هاي نوين و در راس آن تامين انرژي پايدار استوار است. غفلت‌هاي كوچك امروز هزينه‌هاي گزاف آينده را در پي خواهد داشت. فناوري‌ها، تاخير و غفلت را نمي‌پذيرند و شهر بدون فناوري‌هاي نوين جايي براي زندگي نيست.

***

()