مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,20 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 507منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005989 08:28:00 | 1396/4/28

شبکه ملی اینترنت اشیاء به‌عنوان یکی از پارامترهای اصلی شبکه ملی اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات راه‌اندازی شد.

 محمود واعظی در آستانه فاز تکمیلی شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی اینترنت اشیاء را به‌عنوان یکی از پارامترهای خدمات پایه این پروژه ملی، افتتاح کرد.

این شبکه توسط یکی از اپراتورهای ارايه دهنده خدمات اینترنت در کشور  راه‌اندازی شد و قرار است در فاز نخست ۱۲ شهر و ۳۰ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش قرار دهد. همچنین مطابق با اعلام مسوولان فاز دوم این پروژه با پوشش ۵۰ درصد مساحت جغرافیایی کشور تا شهریورماه سال ۹۸ راه‌اندازی می‌شود.

با اجرای این پروژه اتصال تمامی اشیاء، انسان و محصولات به شبکه اینترنت و شبکه ملی اطلاعات برقرار خواهد شد.

وزیر ارتباطات در مراسم رونمایی از این پروژه گفت: اینترنت اشیاء در دنیا نیز یک مفهوم جدید است و خوشحالیم که توانسته‌ایم کارکردهای این پروژه را همزمان با سایر کشورهای دنیا در ایران نیز پیاده‌سازی کنیم.

وی تاکید کرد: نباید همیشه ته‌مانده کارکرد تکنولوژی‌های کشورهای دیگر را استفاده کنیم این بار قصد داریم در زمینه اینترنت اشیاء به استقبال تکنولوژی برویم.

واعظی با بیان اینکه تا سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی شده است که بیش از ۵۰ میلیارد شیء در دنیا به اینترنت متصل شوند، ادامه داد: در فاز اول و دوم شبکه ملی اطلاعات تمرکز ما بر ایجاد زیرساخت‌های فنی پروژه بود اما امروز در فاز سوم این شبکه، کاربردهای آن را برای کاربران به نمایش گذاشته‌ایم.

وی افزود: با ارايه خدمات و محتوای بومی روی شبکه ملی اطلاعات که هم اکنون از طریق بخش خصوصی در حال انجام است، شاهد افزایش استفاده مردم از خدمات بومی و نیز اشتغال‌زایی خواهیم بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات نیازمند شکوفایی است، گفت: وزارت ارتباطات دولت دوازدهم هم باید به گونه‌ای عمل کند که مردم بتوانند از مزایای این شبکه استفاده کنند. در همین حال باید تلاش شود تا به فضای مجازی پاک دست یابیم.

واعظی با بیان اینکه ۱۲۰ هزار اپلیکیشن بومی در کشور وجود دارد، گفت: هم اکنون اپلیکیشن‌های ایرانی قابل رقابت و صادرات به سایر کشورها هستند و دولت دوازدهم نیز به‌طور قطع روی تولید اپلیکیشن و نرم‌افزار و کسب و کارهای اینترنتی تمرکز خواهد داشت.

وزیر ارتباطات در مورد زمان رونمایی از پروژه دولت الکترونیک نیز گفت: فاز سوم شبکه ملی اطلاعات اوایل هفته آینده بهره‌برداری می‌شود و پس از آن پروژه دولت الکترونیک را در مردادماه رونمایی می‌کنیم.

وی افزود: در این پروژه دستگاه‌های دولتی باید با سرعت بیشتری فعال شوند. چرا که ما از ۷ ماه گذشته زیرساخت‌های ارتباطی خدمات‌دهی دستگاه‌های اجرایی را فراهم کرده‌ایم.

واعظی با بیان اینکه باید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دستگاه اجرایی و حکومتی به این شبکه متصل شوند، تاکید کرد: با این حال پیش‌بینی می کنیم که در صورتی‌که ۱۵ دستگاه اصلی به این شبکه متصل شوند، بالغ بر ۷۵ درصد نیاز مردم در دریافت خدمات الکترونیکی انجام خواهد شد.

()