مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 968منبع: ايرنا
کد خبر : 10005971 07:21:00 | 1396/4/25

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران اعلام کرد: با اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی پالایشگاه اصفهان، حدود هشت میلیون و 500 هزار لیتر در روز بنزین تولید می‌شود و مازوت تولیدی نیز به کمتر از 10 درصد می‌رسد.

مازووت کم‌ارزش‌ترین محصول تولیدی در پالایشگاه‌ها به شمار می‌رود که تولید بالای آن پالایشگاه‌ها را زیانده می‌کند.

پیش از این از مازوت به‌عنوان سوخت نیروگاه‌های تولید برق استفاده می‌شد اما با گازسوز شدن نیروگاه‌ها، با مازاد گسترده مازوت در کشور روبروییم.
در این زمینه، مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به نشریه وزارت نفت (مشعل) درباره بهبود فرآیند و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت اصفهان گفت: این طرح شامل ساخت 2 واحد عظیم پالایشی HRU و RFCC مي‌شود و قرار است فرآورده مازوت پالایشگاه را به بنزین تبدیل کند.
حمید شریف رازی ادامه داد: بعد از اجرای طرح حدود هشت میلیون و 500 هزار لیتر در روز بنزین و یک میلیون «پروپیلن» وارد مدار تولید می‌شود و میزان مازوت، به زیر 10 درصد کاهش می‌یابد.
شریف رازی ادامه داد: مازوتی که اکنون در پالایشگاه تولید می‌شود، با هزینه بالایی به بندر ماهشهر ارسال و از آنجا صادر می‌شود که از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست و امیدواریم با اجرای این طرح، پالایشگاه بتواند از فواید آن استفاده کند.
وی گفت: قرارداد این طرح با شرکت دایلمر کره و اصفهان منعقد شده است و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز به اجرای آن کمک می‌کند.
به گفته وی، مبلغ قرارداد این طرح حدود 2 میلیارد یورو است که در رفع آلودگی منطقه و شهر اصفهان موثر است.

**اجرای همزمان فازهای توسعه‌ای پالایشگاه آبادان
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران درباره طرح پالایشگاه جدید آبادان با ظرفیت تولید 210 هزار بشکه در روز گفت: این پالایشگاه از سوی یک کنسرسیوم از جمله ساینوپک چین در حال انجام است.
وی افزود: اعتبار اسنادی مرحله نخست به مبلغ یک میلیارد و یکصد میلیون دلار، اول اسفندماه پارسال از سوی بانک ملت باز و پنجم اردیبهشت ماه سال جاری قرارداد نافذ شد و براساس این قرارداد، پیمانکار موظف است در 45 ماه این مرحله را به انجام برساند.
شریف رازی ادامه داد: مرحله دوم طرح، به حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار منابع مالی نیاز دارد که از سوی یکی از بانک‌های چین تامین می‌شود. یک موسسه بیمه‌ای طرح را تصویب کرده و به تصویب بانک چینی نیز رسیده است.
به گفته وی، مراحل اخذ مجوز از وزارت امورخارجه و وزارت صنعت چین در حال پیگیری است و در چند ماه آینده، قرارداد این بخش از کار هم نافذ می‌شود. در مجموع انتظار می‌رود امسال هر 2 فاز در کنار هم آغاز شود.
شریف رازی تصریح کرد: پس از برجام، طرح پالایشگاه جدید آبادان، بزرگ‌ترین طرحی است که از سوی موسسه‌های خارجی تامین مالی می‌شود.
به گفته وی، پالایشگاه آبادان مازوت زیاد (حدود 45 درصد) تولید می‌کند و ادامه تولید آن اقتصادی نیست، با تکمیل این طرح نه فقط اقتصاد پالایشگاه بهتر می‌شود، بلکه دیگر شاهد ضرردهی پالایشگاه نخواهیم بود.
وی درباره ساخت خط لوله سبز آب- ری گفت: این خط لوله نفت خام سنگین را به پالایشگاه اراک منتقل می‌کند و از سوی یک کنسرسیوم ایرانی اجرا می‌شود.
به گفته شریف رازی، خط لوله تبریز - ارومیه، یکی دیگر از طرح‌های مهم شرکت است که تاکنون 55 درصد پیشرفت داشته است و با تامین منابع مالی، بخش عمده از آن امسال به بهره‌برداری رسیده و تحویل می‌شود.
وی از پیشرفت 65 درصدی طرح ساخت خط لوله نایین -کاشان- ری خبر داد و گفت: در این طرح فرآورده‌های تولیدی از مبادی جنوبی به تهران منتقل می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، درباره ساخت خط لوله نفت خام گوره- جاسک گفت: این خط لوله ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت سنگین را دارد که از منطقه گوره به جاسک در استان هرمزگان ارسال می‌شود.

()