مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 835منبع: ايرنا
کد خبر : 10005962 11:30:00 | 1396/4/21

بزرگ‌ترین نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت صنعتی کشور در سفر قائم ‌مقام وزیر نیرو به یزد به بهره‌برداری ‌رسید.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در حاشیه بهره‌برداری از این طرح گفت: امروز 2 طرح صنعت برق استان یزد شامل نیروگاه CHP الیاف گستر و نیروگاه خورشیدی گسترش انرژی نو آتیه با حضور قائم ‌مقام وزیر نیرو بهره‌برداری شد.

وی اظهار کرد: نیروگاه شرکت الیاف گستر یزد به ظرفیت 14.4 مگاوات مشتمل بر ١٢ دستگاه 1.2 مگاواتی با سرمایه‌ای بالغ ‌بر هفت میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی و هشت میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی توسط بخش خصوصی اجرا شده است.
محمدحسین صباغ‌زادگان با بیان اینکه این نیروگاه از نخستین نیروگاه‌های تولید همزمان برق و حرارت در کشور است، تصریح کرد: این نیروگاه دارای بازده الکتریکی ٤٠ درصد و بازده حرارتی 28 درصد است که بیش از ٧٥ درصد از حرارت بازیافتی نیروگاه به شیوه‌ای موثر در بخش صنعتی (خطوط تولید الیاف مصنوعی) مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وی همچنین از آغاز عملیات نصب تجهیزات نیروگاه خورشیدی گسترش انرژی نو آتیه با مشارکت سرمایه‌گذار آلمانی خبرداد و گفت: این قرارداد به‌صورت خرید تضمینی 20 ساله به میزان 10 مگاوات با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) بسته شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد افزود: این نیروگاه با هزینه 500 میلیارد ریال به‌صورت پایه‌ (استراکچر) ثابت، اجرا و به پست فوق توزیع برق شهرک فولاد متصل است و پیش‌بینی می‌شود این طرح به‌عنوان نخستین نیروگاه خورشیدی در استان یزد تا شهریورماه بهره‌برداری شود.
استان یزد در زمینه جلب مشارکت سرمایه‌گذاران و انجام زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری بویژه در حوزه انرژی خورشیدی و تولید برق از استان های پیشرو در کشور است.
در این خصوص هم اکنون قدرت نصب نیروگاهی این استان حدود 550 مگاوات بیش از مصرف استان دارد و مابقی را به شبکه سراسری منتقل می‌کند.

()