مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 480منبع: ايرنا
کد خبر : 10005914 08:01:00 | 1396/4/12

محققان در پی کشف یک ماده شیمیایی در مغز که سرعت روند فراگیری را کاهش می‌دهد، اظهار داشتند: این کشف می‌تواند تولید قرصی را به دنبال داشته باشد که فراگیری یک زبان جدید یا موسیقی را در بزرگسالان به راحتی توانایی کسب این مهارت‌ها در کودکان، تسهیل کند.

فراگیری زبان خارجی یا موسیقی برای کودکان بسیار راحت است اما توانایی کسب این مهارت‌ها با افزایش سن به سرعت کاهش می‌یابد.

اما اکنون محققان بیمارستان تحقیقاتی «سنت جود چیلدرن» در ایالت تنسی امریکا می‌گویند که احتمال تغییر این حقیقت در آینده نزدیک وجود دارد، زیرا آنها موفق به کشف یک ماده شیمیایی در مغز شده‌اند که موجب کند شدن این نوع فراگیری می‌شود.
به همین دلیل دیگر لازم نیست برای فراگیری یک زبان جدید یا موسیقی ساعت‌ها تمرین کرد زیرا به زودی قرصی ساخته می‌شود که فراگیری این مهارت‌ها را برای افراد بسیار راحت می‌کند.
این محققان در مطالعه روی موش‌ها متوجه شدند که مسدود کردن یک پیام‌رسان مهم در مغز موش‌ها موجب طولانی شدن فرآیند یادگیری در آنها از طریق اصوات شد.
این محققان می‌گویند که اگر دارویی برای مسدود کردن این کانال در انسان نیز ساخته شود، فراگیری یک زبان جدید و یا یک وسیله موسیقیایی در بزرگسالان تسریع می‌شود.

محققان در این مطالعه جدید ماده شیمیایی مغزی به نام «آدنوزین» را در بخشی از مغز موش‌های بالغ به نام تالاموس شنوایی مسدود کردند و متوجه شدند که این کار توانایی فراگیری موش‌ها از طریق اصوات را به اندازه قدرت فراگیری موش‌های جوان حفظ کرد.
سطح آدونزین در مغز بزرگسالان در قیاس با کودکان به احتمال زیاد بیشتر است زیرا تولید آن با رشد مغز افزایش می‌یابد، اما دکتر «استنیسلاو زاخارنکو» عضو بخش نروبیولوژی تکاملی بیمارستان سنت جود چیلدرن گفت: با مختل کردن سیگنالینگ آدنوزین در تالاموس شنوایی، موفق شدیم که بازه زمانی فراگیری شنوایی را برای طولانی‌ترین دوره‌ای که تا کنون گزارش شده است، در دوران بزرگسالی در موش‌ها گسترش دهیم.
به گفته محققان، نتایج این آزمایش راهکار نویدبخشی را برای طولانی کردن همین بازه زمانی در انسان‌ها در راستای فراگیری زبان یا موسیقی از طریق بازگرداندن خصیصه انعطاف‌پذیری مناطق مهم مغز ارايه می‌دهد؛ بازگرداندن خصیصه انعطاف‌پذیری مناطق مهم مغز احتمالا با ساخت داروهایی میسر می‌شود که به‌طور گزینشی فعالیت آدنوزین را مسدود می‌کنند.

()