مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 927منبع: ايرنا
کد خبر : 10005855 07:07:00 | 1396/3/30

وزارت نیرو اعلام کرد: بومی‌سازی 39 قطعه و تجهیزات نیروگاهی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال، با رویکرد درون‌زایی و برون نگری، از سوی متخصصان داخلی در نیروگاه شهید رجایی صرفه‌جویی ارزی و ریالی به همراه داشت.

براساس سیاست تداوم رعایت الگوی اقتصاد مقاومتی قطعات و تجهیزات نیروگاهی ساخته شده توسط متخصصان داخلی در دوره زمانی این گزارش، تحویل انبار مرکزی نیروگاه شهید رجایی شد.

عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار شهید رجایی در سال 1362 آغاز شد و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ملی است که در دوران جمهوری اسلامی به ثمر رسید.

نیروگاه یاد شده در کیلومتر 25 بزرگراه قزوین - تهران واقع شده و شامل نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی است و قدرت اسمی واحدهای سیزده‌گانه این نیروگاه 2 هزار و 42 مگاوات است.
فرآیند ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی، با نیازسنجی و اعلام آن از سوی معاونت‌های تعمیرات و بهره‌برداری، در دستور کار امور بازرگانی این واحد نیروگاهی قرار گرفته که برای هر یک از تجهیزات و قطعات، شناسنامه‌ای شامل مشخصات فنی و نقشه از سوی کارشناسان و متخصصان اداره ساخت داخل نیروگاه تهیه شده و در پایان نیز با ارایه مشخصات نقشه تجهیزات، این قطعات از سوی سازندگان داخلی ساخته شد.
طراحی و ساخت این قطعات و تجهیزات با تکیه بر توانمندی‌های داخل کشور و ممانعت از خرید کالاهای مشابه خارجی، معادل میلیون‌ها ریال، صرفه‌جویی ارزی شده است.
نیروگاه شهید رجایی به‌عنوان پیشگام در حوزه ساخت داخل، با محوریت قراردادن سیاست حمایت از سازندگان داخلی، از سال 1394 تاکنون توانسته است تجهیزات و قطعات مهم و استراتژیک مورد نیاز خود را در داخل کشور تهیه نماید که حاصل این اقدام، علاوه بر رفع نیاز واحدها، موجب صرفه‌جویی ارزی و ریالی شده است.

()