مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 580منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005834 08:51:00 | 1396/3/25

محققان نگاه تازه‌ای به تایرهای کهنه دارند. آنها حالا به سطحی از توانمندی فنی رسیده‌اند که می‌توانند نسل جدیدی از بتن را با استفاده از این مواد دورریز تولید کنند.

از چندی پیش این امکان فراهم شده که از تایرهای دورریز برای تولید فرم انعطاف‌پذیری از آسفالت استفاده شود. حالا اما محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا نگاه جدیدی را مطرح کرده‌اند. آنها از فیبرهای پلیمری به دست آمده از تایرهای فرسوده برای تولید بتنی استفاده می کنند که ساختار مستحکم‌تری دارد.

آنها توانسته‌اند با افزودن فیبرهای انعطاف کشسان مورد نظر به ترکیب سیمان، ماسه و آب، ریزشکاف‌های موجود در بتن‌های معمولی را پر کرده و در نتیجه محصولی به مراتب مستحکم‌تر از قبل را در اختیار تولید کنندگان سازه‌های تجاری و مسکونی قرار دهند.

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داده که این بتن تا ۹۰ درصد بیشتر از نمونه‌های رایج در برابر شکاف‌های مشکل‌آفرین از خود مقاومت نشان می‌دهد.

برای تهیه فرمول این بتن جدید تنها کافی است این نکته در نظر گرفته شود که ۳۵ صدم درصد از کل بتن مورد نظر از این فیبرها باشد.

این نوآوری مزایای چشمگیر زیادی به همراه دارد زیرا نه تنها مشکل ناشی از انباشت انبوهی از تایرهای فرسوده را برطرف می‌کند بلکه جان تازه‌ای به صنعت ساخت و ساز داده تا جایی که کمتر به تعویض بلوک‌های بتنی نیاز خواهد بود.

از آن گذشته نیاز کمتری به استفاده از سیمان خواهد بود و با توجه به اینکه فرآیند تولید سیمان یک چالش بزرگ زیست محیطی محسوب می‌شود، این نوآوری در زمره فناوری‌های دوست‌دار محیط زیست هم به شمار می‌آید.

()