مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,4 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 655منبع: ايرنا
کد خبر : 10005821 09:19:00 | 1396/3/23

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: برداشتن دکل‌های فشار قوی برق و زیر زمینی کردن آنها، موجب کاهش مخاطرات می‌شود، اما این موضوع پیش از هر چیز نیازمند تامین بودجه و اعتبار است.

«هوشنگ فلاحتیان» افزود: خطوط برق به‌عنوان یک زیرساخت اساسی، دارای حریم‌های خاص خود هستند؛ هرگونه تجاوز به این حریم‌ها خلاف مقررات بوده و از نظر حقوقی قابل پیگیری است.

به گفته این مقام مسوول، ساختمان‌هایی که بر اساس قانون در محدوده حریم استاندارد وزارت نیرو بنا شده، با هیچ مشکل و مخاطره‌ای مواجه نیستند.

وی ادامه داد: در صورتی‌که حریم‌ها رعایت نشده باشد، وزارت نیرو از حق اقامه دعوی علیه متجاوزان برخوردار است و حتی می‌تواند از طریق مراجع قضایی حکم تخریب واحدهای ساختمانی را بگیرد.
فلاحتیان در عین حال خاطرنشان کرد: در مواردی اگر قصوری از سوی وزارت نیرو بوده و حقوق فرد یا افرادی در این موضوع پایمال شده باشد، باید اعاده شود.
وی از آمادگی این وزارتخانه برای کنترل حریم‌های برق خبر داد و گفت: در مناطقی که به هر دلیل در گذشته ساختمان‌سازی‌هایی در حریم خطوط برق صورت گرفته، زمینی کردن شبکه‌های برق به‌عنوان یک گزینه و راه‌حل جایگزین می‌تواند مطرح شود.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد: تحقق این مهم بسته به مکان و امکان اجرایی شدن، منوط به دارا بودن توجیه فنی و اقتصادی و تامین بودجه و اعتبارات لازم است.
پیشتر «نسیم اقبال» ريیس اداره محیط زیست شهرداری منطقه 16 شهر تهران اظهار کرده بود، براساس مصوبه وزارت نیرو قرار است تا پنج سال آینده همه دکل‌های فشار قوی برق زیر زمینی شود، پرونده مربوط به منطقه 16 نیز تشکیل شده و به شورای شهر تهران ارسال شده است.
به گفته وی، از سال گذشته موضوع انتقال کابل‌ها به زیر زمین براساس مصوبه وزارت نیرو، مطرح است اما باید بودجه از وزرات نیرو تزریق شود در حالی‌که تاکنون هیچ گونه بودجه‌ای در این زمینه اختصاص نیافته است.
اقبال با بیان اینکه پیگیر اثرات زیان بار روانی و جسمانی دکل‌های فشار قوی برق بوده‌ام، می‌گوید: امواج الکترومغناطیستی دکل های فشار برق قوی بر سلامت ساکنان بر کسی پوشیده نیست، به‌ویژه اینکه قدرت برق یک هزار وات یا بالاتر و در شعاع 20 تا 50 متری باشد، می‌تواند مشکلات مغزی، خونی و حتی معلولیت ایجاد کند.

()