مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 882منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005813 08:14:00 | 1396/3/22

هوش مصنوعی می‌تواند دروغ گویی کاربر رایانه درباره هویتش را از روی حرکات ماوس تشخیص دهد.

همه ساله میلیون‌ها کاربر رایانه در سراسر جهان از به سرقت رفتن هویتشان در دنیای مجازی خبر می‌دهند و این درحالی است که شیوه‌ای مؤثر برای تشخیص هویت‌های جعلی وجود ندارد. اکنون گروهی از محققان ایتالیایی دست به کار شده و موفق شده‌اند با استفاده از هوش مصنوعی این دروغ را برملا کنند.

محققان با آگاهی از این واقعیت که روش‌های فعلی نظیر گفتگوی رودررو یا دروغ‌سنج‌ها قابلیت به‌کارگیری در دنیای مجازی و از راه دور را ندارند به آزمایش‌های مؤثری دست یافته‌اند که مبتنی بر رایانه هستند.

در این نگرش جدید از سطح پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی برای سنجش تاخیر زمانی در پاسخ دهی به سؤالاتی استفاده می‌شود که در خصوص ثبت اطلاعات شخصی مطرح می‌شوند.

محققان ایتالیایی گروهی داوطلب را در مقابل یک سری پرسش‌های قابل پیش بینی و غیرقابل پیش‌بینی قرار داده و از نتایج به دست آمده اطلاعات جالب توجهی تهیه کردند. در ادامه این اطلاعات به رایانه منتقل شده تا دروغگوها از آنهایی که راست می‌گویند جدسازی شوند.

الگوریتم‌هایی که بدین ترتیب ارایه شد با ضریب دقت بین ۷۷.۵ تا ۸۵ درصد توانستند پاسخ‌های درست را تشخیص دهند.

اما نکته جالب این بود که با افزوده شدن فاکتور مسیر حرکت ماوس رایانه در حین پاسخگویی، ضریب دقت به ۹۰ تا ۹۵ درصد افزایش یافت.

اگرچه این یافته جدید در نوع خود جالب توجه و کم سابقه است اما برخی محققان نظیر جورجیو گینس از دانشمندان علوم عصبی دانشگاه پلی موث معتقد است نمی‌توان به آن به‌عنوان ابزاری کاملا کاربردی نگاه کرد.

()