مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 694منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005811 07:50:00 | 1396/3/22

ريیس دانشکده علمی کاربردی مخابرات از ایجاد چند رشته جدید آموزشی در این دانشکده خبر داد و گفت: یکی از این رشته‌ها اینترنت اشیا است که احتمالا سال آینده پذیرش دانشجو برای آن انجام می‌شود.

وحید یزدانیان گفت: مراحل اخذ تایید از دانشگاه علمی کاربردی برای دوره‌های جدید انجام شد و این دانشگاه با ۴ رشته جدید در دانشکده پست و مخابرات، موافقت کرد.
ريیس دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات افزود: دروس کاردانی و کارشناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات، سال‌ها در این دانشکده ارايه می‌شد، در حالی‌که امروز باید به این حوزه به‌طور عمیق و تخصصی نگاه شود و به‌طور مثال به رشته‌های تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، شبکه و امنیت بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته سرفصل‌های دوره‌های جدید دانشکده را طراحی و تدوین کرده‌ایم، افزود: به طور مثال دوره امنیت اطلاعات در دانشگاه‌های دیگر هم ارايه می‌شود؛ اما در این دانشکده با رویکرد مهارتی طراحی شده است و این کار نیازمند تغییراتی در سرفصل‌های دروس آموزشی بود که درباره دوره‌های تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و بقیه دروس نیز انجام شده است.

یزدانیان ادامه داد:‌ از مهرماه امسال در دوره‌های کاردانی و کارشناسی امنیت اطلاعات، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و شبکه، دانشجو پذیرش می‌شود.

ريیس دانشکده پست و مخابرات با اشاره به اینکه پیگیر راه‌اندازی چند رشته جدید دیگر هستیم، افزود: یکی از این رشته‌ها، دوره اینترنت اشیا است که با پایان تدوین دوره، به احتمال زیاد در سال آینده پذیرش دانشجو در این رشته داریم.

وی مقطع کارشناسی ارشد را یکی از موضوعات در حال پیگیری دانشکده پست و مخابرات اعلام کرد و تاکید داشت: با موافقت دانشگاه علمی کاربردی، یک دوره کارشناسی ارشد در زمینه ۳G (نسل سوم موبایل) پذیرش داشته‌ایم که با تعریف پروژه‌های رایتل در این دانشکده، این دوره برگزار شد و در حال حاضر در این زمینه طرح توجیهی کارشناسی ارشد داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات آماده ارايه است.

یزدانیان با اشاره به اینکه طرح بیگ دیتا، طرح کلیدی و مهم وزارت ارتباطات است، خاطرنشان کرد: طرح پژوهشی در این زمینه در مرکز تحقیقات تهیه می‌شود و موضوعات آموزشی نیز در دانشکده در حال تدوین است و البته طرح توجیهی آن نیز برای گرفتن مجوز به دانشگاه علمی کاربردی ارسال شده است که بعد از گرفتن مجوز، در آینده برای این رشته هم پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی به برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد در حوزه ۵G  (نسل پنجم موبایل ) و SDN (شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار) در آینده نزدیک اشاره کرد و افزود: درباره موضوعات لبه تکنولوژی مانند بیگ دیتا (داده‌های بزرگ)،  SDN، ۵G و اینترنت اشیا ، دانشگاه‌های کشور پذیرش دانشجو ندارند اما در دانشکده هدف ما این است که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند در همان حوزه تحصصی خود در صنعت مشغول بکار شوند.

ريیس دانشکده پست و مخابرات از راه‌اندازی دوره‌های کارشناس مهارتی پست بانک در این دانشکده خبر داد و افزود : با اعلام نیاز پست بانک به کارشناس مهارتی در این حوزه، سرفصل‌های این دوره‌ها تدوین و برای تایید دانشگاه علمی کاربردی ارسال شده است و در صورت موافقت این دانشگاه، امکان پذیرش دانشجو از مهرماه وجود دارد.

یزدانیان همچنین از طراحی سرفصل‌های دوره‌های بلند مدت اینترنت اشیا خبر داد و گفت: این دوره‌های بلند مدت منجر به دریافت مدرک تحصیلی می‌شود و برای کارشناسان فناوری اطلاعات با گرایش اینترنت اشیا تدوین شده است.

وی به راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی اینترنت اشیا اشاره کرد و افزود: باید در این زمینه مدلی وجود داشته باشد که قابل ارايه باشد که این کار در آزمایشگاه اینترنت اشیا انجام می‌شود که البته بعد از این دانشکده، تعدادی از دانشگاه‌ها مانند علم و صنعت و امیرکبیر نیز آزمایشگاه خود را در این زمینه تجهیز کرده‌اند.

()