مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 628
کد خبر : 10005788 08:11:00 | 1396/3/18

محقق ایرانی دانشگاه کونکوردیای کانادا نسل جدیدی از صفحات خورشیدی را با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب تولید می‌کند.

تقریبا کسی باور نمی‌کند که کرم‌های ضدآفتاب به جز حفاظت از پوست در برابر پرتوهای مضر خورشید کارایی دیگری هم داشته باشند اما گروهی از محققان ایده هیجان‌انگیز تولید برق از این نوع کرم‌ها را دنبال می‌کنند.

در کرم‌های ضدآفتاب ترکیبی به نام اکسید روی وجود دارد که در محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید به‌عنوان عنصر کلیدی در نظر گرفته می‌شود.

اما این ترکیب به‌عنوان یک نیمه هادی هم شناخته می‌شود که می‌توان از آن در تولید نسل جدید صفحات خورشیدی، حسگرهای گازی اپتیکی و لیزرهای ماورای بنفش استفاده کرد و جالب اینکه از همین ترکیب به ظاهر ساده می‌توان برای تولید گاز هیدروژنی بهره گرفت که قابلیت جایگزین کردن نفت خام به‌عنوان سوخت خودروها و کامیون‌ها را دارد.

امیر حسن‌پور محقق دوره دکتری در دانشگاه کونکوردیای کانادا می‌گوید: ویژگی مهم اکسید روی در مقایسه با سایر نیمه‌هادی‌ها در این است که این ترکیب به وفور وجود داشته و قیمت چندانی هم ندارد. در نتیجه می‌توان از آن در فرآیندهای ارزان قیمت اما باکیفیتی استفاده کرد.
به گفته این محقق، با استفاده از این نگرش جدید می‌توان به تولید سیستم‌هایی با ضریب عملکرد بالا امیدوار بود که در ارایه آنها به مواد کمیاب نیاز نیست.
حسن‌پور با همکاری شمار دیگری از محققان این دانشگاه روشی نوین برای پردازش اکسید روی ارایه کرده‌اند تا بتوان از آن به‌عنوان یک نیمه هادی استفاده کرد.
حالا آنها امیدوارند که نسل جدیدی از صفحات خورشیدی و سلول‌های سوختی هیدروژنی ساخته شود که عملکرد به مراتب بهتری نسبت به نسخه‌های فعلی داشته باشند.

()