مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 784منبع: برق نيوز
کد خبر : 10005761 07:26:00 | 1396/3/13

با هماهنگی‌هایی که در وزارت نیرو بین دستگاه‌های مرتبط مثل توانیر و مدیریت شبکه برق ایران و معاونت برق و انرژی وزات نیرو در اواخر پارسال و دو ماهه سال 96 انجام شد، به رفع موانع در این زمینه منتهی شد که آغاز معاملات مستقیم میان نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان برق در کشور طی خرداد ماه را در پی خواهد داشت.

مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به عملکرد این بازار در سال 95 گفت: در سال گذشته اتفاق‌های خوبی برای بورس انرژی از جمله رشد ارزش معاملات، پذیرش کالاهای جدید و باز شدن دریچه‌های جدید برای تامین مالی صنایع نفتی و همچنین برق گشوده شد.
در سال 1396 نیز در هر یک از این بخش‌ها به‌زودی اتفاق های بزرگی رخ خواهد داد که هم اکنون در حال تدارک جزییات آن هستیم.
سیدعلی حسینی با اشاره به توسعه بازار معاملات برق در بورس انرژی گفت: در حوزه توزیع برق خوشبختانه موانع پیش رو برای معاملات مستقیم بین نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان برق برداشته شده و امید می‌رود در خرداد ماه جاری شاهد عملیاتی شدن این بخش باشیم.
وی افزود: هر چند این اقدام  زمینه‌سازی زیادی لازم داشت اما با هماهنگی‌هایی که در وزارت نیرو بین دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله شرکت‌های برق منطقه‌ای؛ توانیر و مدیریت شبکه برق ایران و معاونت برق و انرژی وزات نیرو در اواخر پارسال و همچنین دو ماهه سال 96 انجام شد در نهایت به رفع موانع در این زمینه منتهی شده که آغاز معاملات مستقیم میان نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان برق در کشور از مسیر بورس انرژی  طی خرداد ماه را در پی خواهد داشت.

حسینی با اشاره به تلاش‌های معاونت برق انرژی وزارت نیرو برای رفع موانع معاملات برق گفت: ارزش معاملات برق طی دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 160 درصدی را تجربه کرده و امید می‌رود این افزایش تا پایان امسال ادامه یابد.
به گفته این مقام مسوول در مورد مصرف کنندگان بالای 5 مگاوات نیز بنا است متقاضیان جدید در این معاملات شرکت کنند و باید منتظر باشیم، تا به تدریج آمار دقیقی از حضور این متقاضیان به دست آوریم.

وی افزود: در مورد شرکت‌های نیروگاهی نیز با توجه به انتشار اوراق سلفی که برای گروه ماهتاب در اسفند ارسال انجام شد، طلسم حضور نیروگاه‌ها در بحث تامین مالی شکسته شد و امیدواریم امسال نیر نیروگاه‌های برق بتوانند از بورس انرژی تامین مالی کنند.
 
نخستین قرارداد دوجانبه فروش مستقیم برق بین نیروگاه شهید منتظری و شرکت فولاد مبارکه اصفهان در محل شرکت توانیر در آذرماه سال 94 امضا شد که بر اساس آن 200 مگاوات از برق نیروگاه مستقیما به فولادمبارکه فروخته شد. بعد از این چند قرارداد دیگر نیز در بورس انرژی برای خرید مستقیم برق انجام شد.
 
در بهمن ماه 94 نیز هیات وزیران وزارت نیرو را مکلف نمود با توجه به فعالیت بورس انرژی، شرایط را برای مشترکانی که برق مصرفی آنها بالای پنج مگاوات است و مایل هستند تمام یا بخشی از انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌­های متعلق به خود، بورس انرژی و یا قراردادهای دوجانبه با نیروگاه­‌ها تامین کنند، فراهم آورد.
()