مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 708منبع: ايرنا
کد خبر : 10005746 07:36:00 | 1396/3/10

محققان کره‌ای سلول‌های خورشیدی نیمه شفافی از پِروسکایت ابداع کرده‌اند که می‌توان از آنها در پنجره‌های خورشیدی استفاده کرد.

پروسکایت‌ها مواد هیبریدی فوتوولتايیک آلی/غیرآلی هستند که تولید آنها ارزان قیمت و ساخت آنها راحت است؛ پروسکایت‌ها به‌تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند زیرا کارایی سلول‌های خورشیدی پروسکایتی در چند سال گذشته به سرعت به سطح فناوری‌های سیلیکونی رسیده است.

محققان به‌منظور بهره‌برداری از انرژی خورشیدی، در پی روش‌هایی برای ابداع سلول‌های خورشیدی نیمه شفاف یا شفاف به‌عنوان جایگزینی برای دیوارهای شیشه‌ای در ساختمان‌های مدرن هستند.
اما چنین هدفی چالش‌آمیز است، زیرا شفافیت سلول‌های خورشیدی کارایی آنها را در جذب نور خورشید مورد نیاز برای تولید برق، کاهش می‌دهد.
امروزه سلول‌های خورشیدی عادی از سیلیکون کریستال ساخته می‌شوند که شفاف کردن آنها دشوار است.
اما برعکس، سلول‌های خورشیدی نیمه شفاف برای مثال از مواد ارگانیک یا حساس به رنگ ساخته می‌شوند که در مقایسه با سلول‌های پایه سیلیکون کریستالی، بازده قدرت تبدیل آنها نسبتا پایین است.
اکنون محققان دانشگاه «سونگ کیونکوان» کره با استفاده از پروسکایت سلول خورشیدی نیمه شفافی ابداع کرده‌اند که به اندازه زیادی کارآمد است و مانند یک آیینه حرارتی بسیار موثر عمل می‌کند.
در واقع کلید دستیابی به سلول‌های خورشیدی نیمه کارآمد شفاف، ابداع یک الکترود شفاف برای لایه بالایی این سلول است که با مواد فعال نوری سازگار باشد. محققان کره‌ای یک الکترود بسیار شفاف (TTE) درست کردند که با سلول‌های خورشیدی پروسکایت به خوبی کار می‌کند.

این سلول‌های خورشیدی نیمه شفاف ساخته شده از TTEs متوسط توان بازده تبدیل زیادی به اندازه 13.3 درصد نشان دادند به طوری‌که 85.5 درصد از نور مادون قرمز ورودی را منعکس کردند.
محققان معتقدند که در صورت تولید انبوه سلول‌های خورشیدی نیمه شفاف پروسکایتی برای کاربردهای عملی، می‌توان از آنها در پنجره‌های خورشیدی برای ساختمان‌ها و خودروها استفاده کرد. این پنجره‌ها نه تنها انرژی الکتریکی تولید می‌کنند بلکه مدیریت هوشمند گرما را در محیط‌های داخلی میسر می‌سازند که در نتیجه بهره‌برداری از انرژی خورشیدی را موثرتر و کاراتر می‌سازند.

()