مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 656منبع: ايرنا
کد خبر : 10005729 07:34:00 | 1396/3/8

محققان امریکایی دستگاه جدیدی ابداع کرده‌اند که سیگنال‌های مغزی را می‌خواند و به حرکت تبدیل می‌کند.

به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن که این دستگاه را ساخته‌اند، بیماران مبتلا به سکته مغزی با استفاده از این دستگاه یاد می‌گیرند که از ذهن خود برای باز و بسته کردن دستگاهی که روی دستان فلج شده آنها نصب شده است، استفاده کنند و بخشی از کنترل دستان خود را بازیابند.

به گفته محققان، بیماران با کنترل ذهنی این دستگاه به کمک یک رابط مغز-رایانه به قسمت‌های سالم مغز خود آموزش می‌دهند تا انجام کارهایی را که پیش از این توسط مناطق آسیب دیده مغز انجام می‌شد، بر عهده گیرند.
«اریک لوتاردت» استاد جراحی مغز و از نویسندگان این مطالعه گفت: ما نشان داده‌ایم که یک رابط مغز- رایانه با استفاده از نیمکره سالم مغز می‌تواند وضعیت بیماران مبتلا به سکته مغزی مزمن را تا حد زیادی بهبود بخشد.
سکته مغزی از علل اصلی ناتوانی اکتسابی در میان بزرگسالان است. هر سال افراد زیادی در سراسر جهان به سکته مغزی مبتلا می‌شوند و شمار زیادی با عواقب این بیماری زندگی می‌کنند.
در هفته‌های نخست پس از سکته مغزی، بازیابی برخی توانمندی‌ها در افراد به سرعت اتفاق می‌افتد، اما پیشرفت در این زمینه به‌طور معمول پس از حدود سه ماه ثابت می‌شود و در این مرحله است که دستگاه ابداعی محققان دانشگاه واشنگتن به نام «آیپسی هند» ( Ipsihand) به کار می‌آید.
آیپسی هند شامل یک کلاهک است که از الکترودهایی برای تشخیص سیگنال‌های الکتریکی در مغز، یک رایانه که سیگنال‌ها را تقویت می‌کند و یک بریس (یک دستگاه حمایت کننده ارتوپدی) قابل حرکت دادن تشکیل شده است که به دور دست فلج بسته می‌شود.
این دستگاه قصد کاربر برای باز و یا بسته شدن دست فلج شده را تشخیص می‌دهد و دست را در یک پنجه چنگال مانند حرکت می‌دهد به طوری‌که انگشتان دوم و سوم خم می‌شوند تا به انگشت شصت برسند.
این مطالعه در مجله Stroke منتشر شد.

()